Nosidełko dla dziecka czy chusta? Zalety i wady obu rozwiązań

Nosidełko dla dziecka czy chusta? Zalety i wady obu rozwiązań

Od kilku lat wśród rodziców trwa żywa dyskusja na temat nosideł oraz chust do noszenia dzieci. Zwolennicy jednego i drugiego rozwiązania starają się udowodnić, które z nich jest rzeczywiście wygodniejsze i lepsze, biorąc pod uwagę szereg czynników – najważniejszymi są oczywiście komfort i zdrowie dziecka. Rozmowa ta nie wychodzi jednak poza środowisko młodych opiekunów, chyba że ktoś zdecyduje się sam zainteresować sytuacją. A nadchodzące święta Bożego Narodzenia zachęcają do zagłębienia się w temat. Przyczyna jest prosta, rozwiązania te z pewnością okażą się fantastyczną propozycją prezentową dla znajomych rodziców. 

W początkowej fazie opieki nad dzieckiem piętrzące się wydatki skutecznie uniemożliwiają możliwość zakupu wszystkich dodatkowych akcesoriów przydatnych podczas zajmowania się pociechą. Właśnie w takiej sytuacji warto wyjść naprzeciw potrzebom naszych znajomych i sprezentować im gadżet, bez którego trudno sobie dzisiaj wyobrazić bezproblemowe wypełnianie obowiązków rodzicielskich. Nie da się ukryć, że akcesorium do noszenia maluszka jest jednym z nich. Istnieje jednak jeden problem. Skąd mamy wiedzieć, jakie rozwiązanie powinniśmy wybrać? Zwolennicy nosidełek i entuzjaści chust non stop przekonują się nawzajem do swoich własnych wyborów, pokazując ich atuty i wskazując ograniczenia tego drugiego. W takim chaosie informacyjnym trudno podjąć świadomą decyzję zakupową. Warto więc zebrać te wszystkie informacje, przyjrzeć się obu wariantom, porównać ich funkcjonalności i odpowiedzieć sobie na pytanie, który z nich będzie najlepiej odpowiadał oczekiwaniom naszych znajomych. Zanim więc zaczniemy rozeznawać się w zakresie dostępnych opcji, warto podpytać przyjaciół o ich osobiste preferencje dotyczące noszenia dziecka. Z pewnością sami już interesowali się tematem nosidełek i chust, mają więc wyrobione zdanie na ten temat. Ich zdanie może pomóc nam zawęzić krąg poszukiwania do konkretnych modeli na rynku odznaczających się pożądanymi przez opiekunów cechami. Dzięki temu prezent będzie strzałem w dziesiątkę. 

Dlaczego noszenie dzieci jest ważne

Są także osoby wychodzące z założenia, że noszenie dzieci nie jest obowiązkowe i można ten etap całkowicie pominąć. Takie przekonanie szybko można skonfrontować z wieloma argumentami specjalistów zgodnych co do tego, że noszenie malców jest nie tylko istotne dla ich prawidłowego rozwoju oraz wykształcenia się prawidłowej relacji między dzieckiem a rodzicami, ale jest również zakorzenione genetycznie. Dzieci po prostu chcą móc poznawać świat spoza dostępnej sobie perspektywy. Póki malec ma ograniczoną mobilność, to rodzice muszą zapewniać mu wszystkie niezbędne bodźce ze świata – a nie da się ukryć, że ciekawość to jedna z uniwersalnych cech każdego maluszka. Oglądanie otoczenia, szukanie źródła obco brzmiących dźwięków, oswajanie sobie z otaczającym środowiskiem. Wszystko to potrzebne jest dziecku na najwcześniejszym etapie dorastania. Bez tego naturalny rozwój może zostać mocno zaburzony. 

Akcesoria do noszenia pozwalają także rodzicom na załatwianie swoich codziennych obowiązków bez konieczności szukania opieki dla pociechy. Nie zawsze można zostawić ją dziadkom czy opiekunce, a życie przecież nie zwalnia. Możliwość zabierania ze sobą dziecka przy jednoczesnym niekrępowaniu swoich ruchów, ani niezajmowaniu rąk bywa wręcz zbawienne na zakupach czy podczas załatwiania formalności w urzędach. Maluszek także skorzysta z takiego sposobu transportu, będzie mógł nasycić swoją wrodzoną ciekawość i zacząć oswajać się ze światem. Warto też podkreślić, że młodzi opiekunowie niechętnie rozstają się ze swoimi pociechami. Konieczność zostawienia ich pod okiem kogoś innego zwykle wiąże się z poczuciem rozłąki i chęcią jak najszybszego powrotu do dziecka. Dla wielu rodziców nosidła i chusty w zasadzie zupełnie zastępują wózek, który zabierają wyłącznie na rekreacyjne spacery ze swoimi pociechami – w przeciwnym przypadku stawiają na wcześniej wymienione akcesoria, podkreślając ich wygodę i dogodność. Wiemy więc, że pomysł takiego prezentu jest całkowicie słuszny – zatem trzeba zadbać o jego wykonanie.  

Wiek dziecka

Pierwszym elementem, który z pewnością pomoże nam rozwikłać ten dylemat, jest wiek dziecka. Zarówno rodzice, jak i specjaliści fizjoterapeuci są zgodni co do tego, że w przypadku najmłodszych dzieci, należy zdecydować się na chustę. Maluszki uczą się siadać mniej więcej dopiero na etapie pół roku życia, do tego czasu nie powinno się nosić ich inaczej. Chociaż niejedno nosidełko dla niemowlaka wyprofilowane jest w taki sposób, aby zapewnić pociesze odpowiednie podparcie, to mimo wszystko zaleca się jednak korzystanie z miękkich i elastycznych chust. 

Z czego to wynika? Przede wszystkim to ostatnie rozwiązanie pozwala na bardzo ciasne (chociaż niekrępujące) wiązanie, dzięki czemu niemowlę jest całkowicie bezpieczne i nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo. W przypadku nosideł natomiast zawsze trzeba dostosować je do wzrostu i wagi dziecka. Chociaż istnieją niezwykle elastyczne modele pozwalające na wiele modyfikacji i ułożeń, to rzadko kiedy mamy dostęp do na tyle optymalnych ustawień, aby maluszek rzeczywiście miał zapewniony odpowiedni komfort. Kiedy więc wiemy, że nasi znajomi opiekują się kilkumiesięcznym niemowlęciem, to chusta do noszenia dzieci z pewnością będzie słusznym wyborem. Jedyne ograniczenie, o jakim musimy tutaj wspomnieć, to konieczność wiązania chusty tak, aby rzeczywiście nie krępowała ruchów dziecku oraz noszącemu. W internecie znajdziemy wiele poradników oraz sposobów składania materiału, warto więc od razu zaprezentować rodzicom taki sposób, dzięki czemu od razu będzie można zobaczyć, jak prezent się sprawuje. 

Ekonomia czasu

Czego młodzi rodzice mają najmniej? Zdecydowanie czasu. Konieczność manewrowania swoimi codziennymi zadaniami w połączeniu z nowymi obowiązkami rodzicielskimi to prawdziwy sprawdzian umiejętności planowania, organizacji i zarządzania swoim czasem. Mama i tata na początku swojej drogi naprawdę nie mają wielu wolnych chwil, a jeżeli jakaś już się trafi, to z oczywistych względów chcą spędzić je albo ze sobą, albo po prostu odpocząć. Przygotowanie się do wyjścia z dzieckiem zawiniętego w chustę wymaga jednak pewnego przygotowania. Zwłaszcza na początku przygód z tym akcesorium, kiedy opiekunowie nie nabrali jeszcze wprawy w wiązaniu. Może się więc zdarzyć, że szybkie wyjście zacznie się oddalać w czasie przez problemy ze składaniem chusty. Sam maluszek też nie pomaga, szczególnie jeśli jest żywiołowy i nie lubi przebywać zbyt długo w jednej pozycji. 

Tutaj lepiej sprawdzają się nosidła. Bez problemu umieścimy w nich dziecko, założymy i już jesteśmy gotowi do drogi. Czy to znaczy, że chusty nie są dla osób ceniących sobie bezproblemowość i produktywne wykorzystywanie każdej minuty? Oczywiście, że nie, jednak trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że w początkowej fazie użytkowania chusty, może być to pewnego rodzaju problem, kiedy się śpiesznymi i szybko chcemy załatwić swoje sprawy, lecz męczymy się ze składaniem materiału. Na szczęście jest też jedna cecha tego gadżetu rekompensująca dłuższy czas wiązania – mówimy tutaj o możliwości wykorzystania chusty jako okrycia czy hamaka dla maluszka. Jest to po prostu gadżet wielofunkcyjny, czego o nosidełku nie da się powiedzieć. 

Różnorodność wyboru

Obojętnie nie można przejść obok mnogości najróżniejszych wersji i odmian obu rozwiązań. Każde nosidełko dla dziecka znajdziemy w wielu rozmiarach oraz kolorach, dzięki czemu bez problemu znajdziemy rozwiązanie dostosowane nie tylko do potrzeb naszego dziecka, ale także do naszego gustu. Droższe rozwiązania często wyposażone są w dodatkowe udogodnienia, jak chociażby klamry, do których przypniemy najpotrzebniejsze akcesoria do pielęgnacji malca lub specjalne kieszenie na chusteczki nawilżane czy drobne przekąski. Podobnie jest w przypadku chust, gdzie dostęp mamy do najróżniejszych materiałów oraz designów. 

Niezależnie od gustów naszych znajomych, z pewnością uda nam się znaleźć doskonałe rozwiązanie dostosowane do ich potrzeb oraz preferencji estetycznych. Na co jednak musimy uważać? Wiele z tych propozycji wyposażona jest w wiele dodatkowych rozwiązań, których przydatność jest co najmniej wątpliwa. Pamiętajmy, że zarówno chusty do noszenia dzieci, jak i nosidełka mają bardzo konkretne przeznaczenie i to jest jedyny aspekt, na który musimy zwrócić uwagę. Różnorodność jest zdecydowanie dobrym zjawiskiem w przypadku tego rodzaju produktów, nie zapominajmy jednak, do czego mają one służyć. 

Konkluzja jest więc dość prosta – nie istnieje rozwiązanie uniwersalnie dobre. W przypadku niemowlaków, które nie umieją jeszcze siadać, chusta będzie najlepszym wyborem. Kiedy szukamy prezentu dla osób będących w nieustannym biegu i szukających sposobów na lepsze zarządzanie czasem, lepiej postawić na nosidło. Chusta sprawdza się fantastycznie jako hamak czy okrycie dla dziecka, natomiast dodatkowe kieszenie i przegródki w nosidłach przydadzą się rodzicom chcącym ograniczyć noszenie ze sobą dodatkowych toreb z akcesoriami dla swojej pociechy. Jeżeli odpowiednio pokierujemy rozmową podczas spotkania z bliskimi, których chcemy obdarować, podpytajmy o to, jakie kryteria są dla nich najważniejsze. Następnie wybierzmy dopasowany produkt, decydując się na model w estetyce odpowiadającym gustom rodziców. Tym sposobem sprawimy im idealny prezent na święta.

Poszukujesz chusty lub nosidełka? Sprawdź nasze propozycje

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź