Jak zapakować prezent, czyli o sztuce obdarowywania bliskich

Jak zapakować prezent, czyli o sztuce obdarowywania bliskich

Każdemu z nas zależy na tym, aby sprawiać przyjemność bliskim. Na szczęście jest wiele sposobów, dzięki którym jesteśmy w stanie zapewnić przyjaciołom i rodzinie uśmiech na twarzy. Jeden z nich polega na obdarowywaniu ich wspaniałymi prezentami świątecznymi. Aby jednak podkreślić sam upominek, dobrze w samą prezentację włożyć nieco wysiłku i serca. Opakowanie może stać się integralną częścią podarku i warto to wykorzystać, tym bardziej że dziś mamy dostęp do naprawdę fantastycznych sposobów pakowania. Torby prezentowe, specjalny papier tasiemki ozdobne… To tylko kilka najpopularniejszych przykładów, dzięki którymi stworzymy kompozycję, która zachwyci nawet najbardziej wymagających estetów oczekujących, że ich prezenty będą fantastycznie zapakowane.

Pamiętajmy, że nie tylko w przypadku dorosłych możemy spotkać się z takimi oczekiwaniami. Osobami, które również zwracają baczną uwagę na formę wręczenia prezentu oraz design opakowania, są naturalnie dzieci. Maluszki często marzą o otrzymywaniu podarków najczęściej w charakterystycznych sześciennych pudełkach związanych krzyżowo tasiemką. Skąd bierze się ta tendencja do szukania takich pudełeczek? Przede wszystkim z kreskówek i popkulturowego sposobu przedstawiania świątecznych prezentów. W okolicy świąt najmłodsi oglądają ogromną liczbę kreskówek i filmów, w których bohaterowie zakradają się pod choinkę, aby zobaczyć, co też dostaną na święta Bożego Narodzenia. Ich oczom ukazują się wtedy właśnie te specyficznie wyglądające sześcienne opakowania. Właśnie dlatego dla dziecka forma, w którą zapakowaliśmy prezent, jest nie mniej ważna niż sama zawartość. 

Zapewnijmy zatem naszym bliskim świąteczne podarunki zapakowane w taki sposób, aby obdarowani nie mieli wątpliwości co do tego, jak bardzo nam na nich zależy. A jeżeli mamy jeszcze dodatkowe pokłady kreatywności i plastyczne zacięcie, warto to wykorzystać i samemu stworzyć dodatkowe ozdoby. Dzięki temu już na etapie zapakowanego prezentu podarunek będzie indywidualny i spersonalizowany. Unikniemy zastanawiania się, który prezent jest dla kogo oraz wypisywania bilecików prezentowych. 

Torebka prezentowa – dobry pomysł?

Szeroka dostępność oraz cena torebek prezentowych powoduje, że to wciąż najpopularniejsze rozwiązanie w kwestii pakowania prezentów. Zresztą, jeśli dobrze poszukamy w domu, okaże się, że mamy przynajmniej kilka nieużywanych wariantów, ponieważ zostały nam jeszcze z poprzednich imprez. Nie bez znaczenia jest też łatwość „pakowania” - bo przecież wystarczy jedynie umieścić prezent w torebce i gotowe. Różnorodność dostępnych rozwiązań natomiast pozwala nam znaleźć dokładnie taki wzór, który idealnie wpisze się w zainteresowania i gusta obdarowywanej osoby. Dla małej księżniczki więc znajdziemy opcję z różowymi jednorożcami i bajkowym królestwem w tle, dla chłopca zapatrzonego w filmy z superbohaterami – z wizerunkiem ulubionych herosów. Natomiast dla osoby w dojrzalszym wieku wybierzemy neutralny wzór łączący jej ulubione kolory. 

Nie można też przejść obojętnie obok wygody, z jaką wiąże się umieszczanie prezentów w takich torebkach. Te mają przecież zawsze charakterystyczne sznureczki lub tasiemki, dzięki którym bez trudu złapiemy prezent i go przetransportujemy. Podróżowanie z większym prezentem zapakowanym w papier natomiast może nie być już takie wygodne – tym bardziej jeśli nie mamy własnego samochodu i korzystamy z transportu publicznego. Wszystkie te cechy powodują więc, że torebki nieustannie zyskują popularność. Pamiętajmy jednak, że pod kątem estetyki i ogólnej prezencji upominku nie są najbardziej rekomendowaną opcją. Po pierwsze dlatego, że całość traci na oryginalności, a po drugie, obdarowana osoba może pomyśleć, że przedłożyliśmy wygodę nad wysiłek zaimponowania jej autorskim pomysłem pakowania. Czy więc torebka prezentowa jest dobrym pomysłem? Jeśli potrzebujemy opcji wygodnej o niskiej cenie i szerokiej dostępności, to sprawdzi się ona idealnie. Wiele osób szukających prezentów na ostatnią chwilę decyduje się właśnie na torebkę, m.in. przez wzgląd na brak czasu. 

Papier ozdobny, czyli prezentowe origami

Każdy, kto zastanawia się, jak zapakować prezent, szuka sposobu na owinięcie upominku papierem w taki sposób, aby zachować stuprocentową estetykę. Postrzępione krawędzie czy odstające rogi nie wchodzą w grę. Wiele osób wychodzi z założenia, że właśnie papier robi największe wrażenie. Wymogiem jednak jest foremny kształt prezentu. Jeżeli prezentem jest akcesorium o nietypowym kształcie, to możemy spodziewać się problemów podczas owijania. W przypadku książek, elektroniki czy niewielkich pudełeczek z biżuterią nie będzie najmniejszych problemów – oczywiście w teorii. 

Kiedy więc mamy już kupioną rolkę i chcemy zapakować podarunek, to najlepiej byłoby odciąć równy kawałek papieru i w centralnej części położyć przedmiot, tak, aby odległość do każdej z krawędzi była w miarę równa. Kiedy widzimy już na tym etapie, że mamy zbyt duży naddatek materiału, to warto obciąć kilka centymetrów papieru z każdej strony. Następnie zaginamy każdą z czterech stron do wewnątrz i ponownie obcinamy nadprogramową ilość papieru. Dwie naprzeciwległe złóżmy w trójkąt równoramienny i przyklejmy je na sam wierzch, najlepiej korzystając z kleju lub taśmy dwustronnej, aby łączenie nie było widoczne – stanowczo powinniśmy wystrzegać się jednostronnej taśmy klejącej, odbierze to estetyki całemu opakowaniu. 

Na tym etapie powinniśmy mieć już elegancko zapakowany przedmiot, bez burzących kompozycję nierównych zagięć. Kiedy więc następnym razem będziemy zachodzić w głowę, jak zapakować prezent w papier, to wybierzmy właśnie ten prosty sposób, dzięki któremu w miarę szybko uda nam się przygotować naprawdę imponująco wyglądający pakunek. Owijanie prezentów w papier często robi większe wrażenie niż standardowa torebka. To sygnał, że osoba obdarowująca rzeczywiście włożyła w przygotowanie upominku wysiłek, nie zostawiła tego na ostatnią chwilę. Aby całości nadać jeszcze ciekawszego wyglądu, można na środku przykleić charakterystyczną prezentową rozetkę lub przewiązać całość kokardką. Radość z odpakowywanie takiego upominku na pewno będzie ogromna, sama czynność natomiast – wspaniałą zabawą, zarówno w przypadku najmłodszych, jak i nieco starszych osób.  

Prezent jak z kreskówki

Jeśli chodzi o papier do pakowania, to można wykorzystać go jeszcze w jednym charakterze. Skoro nasze pociechy są tak przywiązane do wizerunku prezentów z kart komiksów czy ekranów telewizorów, to dlaczego by nie wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i stworzyć realistyczną wersję takich sześciennych podarunków. Przede wszystkim musimy znaleźć odpowiedni karton. Zwykle myśli się o tych po butach, lecz one zazwyczaj są prostokątne, a nie sześcienne. Chcąc zapewnić dziecku wrażenie prezentu wyciągniętego wprost z kreskówki, warto trzymać się jasno sprecyzowanej wizji, a nie iść na skróty. Skąd więc możemy wziąć idealnie sześcienny karton? Z pewnością kupimy taki na poczcie. 

Dodatkowym atutem będzie oszczędność zdobień takiego pudełka oraz jednolity kolor. Bez trudu przerobimy go na bardziej kolorowe opakowanie. Po zakupie można już przejść do pakowania. Najpierw należy taki karton odpowiednio złożyć i podkleić go (ponownie użyjmy kleju lub taśmy dwustronnej) od wewnątrz, aby nie puścił pod ciężarem prezentu. Kiedy już włożymy przedmiot do środka, postarajmy się zabezpieczyć go w taki sposób, aby nie uszkodzić go podczas przenoszenia paczki. Sam karton warto ozdobić rysunkami czy naklejkami kojarzącymi się z okazją. Na pewno dobrym pomysłem będzie zakrycie logotypu poczty. Tak przygotowaną paczkę następnie musimy odpowiednio owinąć papierem. Jeżeli mamy rolkę standardowych rozmiarów, to nie uda nam się zrobić tego z jednego arkusza, będziemy potrzebowali dwóch. Większe rolki (dostępne głównie w internecie) powinny umożliwić pakowanie sposobem przedstawiony powyżej. 

Skupmy się jednak na wykorzystaniu mniejszej rolki. Najpierw warto pomierzyć długość krawędzi i pomnożyć ją przez cztery – papier musi zakryć cztery ścianki. Pamiętajmy o kilkucentymetrowej rezerwie. Następnie owińmy jedną część papierem, poprawiając zgięcia na krawędziach. Po przyklejeniu papieru przykładamy drugi arkusz tak, aby przykrył dwie ostatnie ściany. Będzie trzeba pokryć klejem lub taśmą samoprzylepną już zakryte ścianki, ponieważ nie unikniemy nachodzenia na siebie arkuszy. Ponownie wygładzamy krawędzie i przyklejamy papier u spodu. Jeżeli zobaczymy, że papier gdzieś odstaje, potraktujmy te miejsca klejem. Tak zapakowany upominek z pewnością zrobi ogromne wrażenie na każdym dziecku.  

Poszukujesz akcesoriów do pakowania prezentów? Sprawdź nasze propozycje

Dbając o to, aby opakowanie było integralną częścią prezentu, pokazujemy obdarowywanej osobie, jak bardzo zależy nam na jej uczuciach. Sam upominek jest oczywiście głównym bohaterem, ale można go wręczyć na wiele różnych sposobów. A pamiętajmy, że w przypadku np. dzieci, odkrywanie, co znajduje się w estetycznym kartoniku, znacznie podsyci ekscytację maluszka.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź