Książeczki dla dzieci - odkrywamy dziecięcy świat wyobraźni

Książeczki dla dzieci - odkrywamy dziecięcy świat wyobraźni

Wyobraźnia – niezwykła zdolność do tworzenia własnych fantazji w oparciu o swoje indywidualne pragnienia i przekonania. Nie da się ukryć, że z biegiem lat staje się ona dla nas coraz mniej istotna, więcej czasu poświęcamy rzeczywistości i bliskim, a niegdyś pielęgnowane wyobrażenia na temat przeżywania przygód czy ratowania świata przed złem stają się jedynie wzbudzającym uśmiech wspomnieniem. 

Prawdopodobnie właśnie dlatego tak trudno zrozumieć nam rzeczywistość, w której funkcjonują nasze pociechy. One nieustannie zamykają się w swojej przestrzeni, uwalniają kreatywność i zagłębiają się w najśmielszych fantazjach. Dziecięce tendencje do spędzania większości czasu na własnych przeżyciach wewnętrznych opartych o wyobraźnię niepokoją wielu rodziców. Oczywiście jako dorośli często zapominamy, że w ich wieku robiliśmy dokładnie to samo i z lekkim zaniepokojeniem patrzymy na swoje dzieci, które mówią do swoich wymyślonych przyjaciół lub spędzają mnóstwo godzin na samotnej zabawie. Nie ma w takim zachowaniu nic złego, nie musimy w żaden sposób reagować – wręcz przeciwnie. To bardzo dobry sygnał. 

Im więcej zabawek, tym trudniejszy wybór

Zbliżający się okres świąteczny skłania młodych rodziców do intensywnego główkowania – jaki prezent byłby najlepszy dla ich pociech? Sklepowe półki uginają się pod najróżniejszymi propozycjami producentów zabawek. Bez trudu znajdziemy wśród nich wysokiej jakości samochodziki, figurki, drewniane zabawki, łamigłówki, puzzle czy gry planszowe, a to i tak zaledwie kilka najpopularniejszych kategorii. Niewątpliwą zaletą niedawnego rozwoju przemysłu zabawkarskiego jest dostępność najróżniejszych produktów, zatem nawet najbardziej wymagającemu dziecku będziemy w stanie zaproponować akcesorium, które zajmie je na wiele godzin. 

Problemem jednak jest to, że młodzi rodzice, którzy nie mają zbyt wiele czasu na żmudne przeglądanie wszystkich dostępnych opcji, czują się często zagubieni w natłoku tylu możliwości. Właśnie dlatego warto wcześniej zapoznać się z rekomendacjami oraz opiniami specjalistów. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, powinniśmy pamiętać, że prezent rozwijający wyobraźnie będzie strzałem w dziesiątkę w każdym przypadku – bez względu na wiek malca oraz jego płeć. 

Rola wyobraźni w naturalnym dziecięcym rozwoju

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaki jest czas potrzebny na osiągnięcie pełnej sprawności intelektualnej oraz emocjonalnej – w przypadku każdego dziecka sprawa wygląda nieco inaczej. I chociaż dziecięcy psychologowie oraz pedagodzy próbują się w tej kwestii porozumieć już od kilku lat, to w dalszym ciągu pojawiają się konieczne do uwzględnienia fakty uniemożliwiające wyciągnięcie satysfakcjonujących wniosków. Zgodni natomiast są w tym, że niezwykle istotną rolę w tym procesie odgrywa właśnie wyobraźnia. To świat własnych fantazji odpowiada w dużej mierze za poczucie stabilizacji emocjonalnej i psychicznej. W tej wewnętrznej rzeczywistości odbywa się wiele istotnych pomniejszych procesów wpływających długoterminowo na ogólny rozwój dziecka. Jeżeli więc malec nie ma dostępu do akcesoriów pobudzających jego kreatywność i wyobraźnię, to niestety może mieć poważne problemy w późniejszym czasie. 

Zaburzenia na tej płaszczyźnie mogą doprowadzić do apatii i obniżenia koncentracji, co przyczyni się do utrudnienia kontaktów z rówieśnikami oraz braku poczucia satysfakcji z uczestnictwa w zajęciach szkolnych. Jako rodzice nie powinniśmy więc przejmować się wzmożonym przebywaniem dziecka w swoim własnym świecie, lecz właśnie jego brakiem. A co do takiego braku może się przyczynić? Przede wszystkim zbyt wiele czasu spędzonego przed ekranem telewizora czy monitora. Poleganie na elektronicznej rozrywce naturalnie nie jest niczym złym, potrafi wręcz urozmaicać dziecięcą rozrywkę, lecz pamiętajmy, aby nie polegać na niej zbyt często. Włączenie dziecku bajek na tablecie, aby samemu zająć się swoimi obowiązkami, nie jest rekomendowane, lecz w tę pułapkę wpada obecnie coraz większa część rodziców, zwłaszcza młodych, skupionych na swojej karierze zawodowej lub życiu prywatnym. Istnieje jednak wartościowa alternatywa, która zdecydowanie może pomóc nam w pielęgnowaniu wyobraźni pociechy. 

Książki i bajki – katalizator wyobraźni

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać do tego, że czytanie mocno wpływa na rozwój wyobraźni i wzmaga intelektualny rozwój. Chociaż zaznacza się, że czytelnictwo w Polsce nie ma się najlepiej, to często nie jest to do końca prawda. Jest mnóstwo ludzi ceniących sobie czas spędzony w towarzystwie dobrej książki, a niedawny renesans literatury popularnej przypomniał nawet największym przeciwnikom tej formy spędzania wolnych chwil, że czytanie to ogromna frajda. Warto przekazać tę wiedzę swoim pociechom i już od najmłodszych lat zachęcić je do czytania – tym bardziej że dostępne dziś książki dla dzieci są naprawdę wartościowe i poza angażującą historią, przekazują dzieciakom istotne prawdy na temat świata – i to często w sposób niedostępny rodzicom – ci przecież nie zawsze mają czas na skrupulatne wyszukiwanie informacji na tematy, które akurat zainteresowały najmłodszych. 

Z pewnością sami pamiętamy, jak istotne dla naszej wyobraźni i rozwoju, a także tworzenia relacji z rodzicami, było co wieczorne czytanie bajek. Nie da się ukryć, że zasypianie po kilku stronach takiej historii o zwierzątkach jest znacznie przyjemniejsze, a i sny – lepsze. Warto się więc zastanowić nad tym, jakim kryterium należy wybierać bajki dla dzieci, aby podobały się one naszym pociechom. Warto zauważyć, że zestaw książeczek z jednej serii wydawniczej stanowi doskonałą propozycję prezentową, zwłaszcza dla dziecka, które rzeczywiście spędza dużo czasu w swoim własnym świecie i próbuje zaprosić do niego najbliższych. Książka stanie się wspólną płaszczyzną, dzięki której lepiej zrozumiemy fantazję malca – a musimy wiedzieć, że te bywają niezwykle złożone i przemyślane. Bagatelizując je, na pewno nie będziemy w stanie zrozumieć emocji oraz uczuć dziecka, warto więc pamiętać, aby w pełni zaangażować się w jego przeżycia. 

Czym się kierować podczas zakupu książeczek dla dzieci

Mówi się, że atrakcyjna zabawka przekona do siebie każde dziecko, niezależnie od jego indywidualnych zainteresowań. Chociaż jest to pewne uproszczenie, to nie da się ukryć, że wiele w tym prawdy. Właśnie dlatego niedoświadczeni opiekunowie na podobnej zasadzie wybierają bajki dla najmłodszych. Nie zastanawiają się nad tym, czy tematyka wpisze się w zainteresowania malców, wychodząc z założenia, że uniwersalne zagadnienia zawsze znajdą swojego słuchacza. Niestety, aktywna zabawa to nie to samo co czytanie czy słuchanie, gdzie maluch musi się skupić i utrzymać swoją uwagę na kilkanaście minut. Dzieci nie lubią siedzieć w jednym miejscu i notorycznie mają ochotę coś robić, dlatego musimy zaproponować im historię, w którą zaangażują się od pierwszych stron. Morskie opowieści o piratach na pewno zachwycą małego poszukiwacza przygód, lecz opowieść o kosmosie i innych planetach może być dla niego po prostu nudna. Na pewno jednak zachwyci młodego astronautę, który godzinami wpatruje się w gwieździste niebo. Widzimy więc, że znajomość hobby naszego dziecka ma niemałe znaczenie. 

Poszukujesz książeczek do zabawy? Sprawdź nasze propozycje

Inaczej sytuacja wygląda jeśli chodzi o książeczki dla dzieci, które jeszcze nie mówią i nie zdążyły wykształcić w sobie żadnych preferencji. W takim wypadku nie tyle sama opowieść gra pierwsze skrzypce, ile brzmienie słów. Warto więc szukać opcji, które składają się z różnorodnego języka, gdzie słowa oparte są na wielu odmiennych głoskach, zapewniając dziecku przyjemne dźwięki szeleszczące czy zabawny odgłos towarzyszący wypowiadaniu głosek wybuchowych. Czytając tego typu bajki, powinniśmy także odpowiednio kłaść nacisk na te specyficzne dźwięki, co przyczyni się do rozweselenia dziecka i zapewniania mu nieszablonowej rozrywki. 

Co natomiast zrobić w przypadku dzieciaków, które już opanowały niełatwą sztukę czytania i chciałyby zmierzyć się z nieco poważniejszymi lekturami? Literatura dziecięca przechodzi dziś drugą młodość, w sklepach internetowych, księgarniach czy punktach z akcesoriami dla dzieci bez trudu znajdziemy wiele interesujących historii dla nieco starszych dzieci. Ważne, abyśmy najpierw sami pobieżnie zapoznali się z przebiegiem fabuły, aby przypadkiem nie dać do czytania pociesze powieści, z której morałem nie do końca się zgadzamy. Na szczęście większość tych pozycji przekazuje dzieciakom wartościowe wiadomości na temat ekologii, bycia w społeczeństwie czy ludzkiej sfery emocjonalnej. Z pewnością ułatwią mu one codzienne życie oraz rozwiązywanie problemów, z którymi boryka się każdego dnia. 

Poszukujesz bajek i baśni dla swojej pociechy? Sprawdź nasze propozycje

Książka to zawsze dobry pomysł na prezent, a dobrze dopasowana do zainteresowań obdarowywanej osoby historia robi największe wrażenie. Może warto więc na te święta zrezygnować z kupna gry wideo czy zaawansowanej technologicznie interaktywnej zabawki właśnie na rzecz ciekawej książki. Zastanówmy się, jaka opowieść wpisze się w zainteresowania malucha i zapewnijmy mu długie godziny rozwijającej rozrywki.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź