Nowy rok – nowe postanowienia

Nowy rok – nowe postanowienia

Początek nowego roku często oznacza dla nas całkowicie świeże podejście do swoich obowiązków i codziennych spraw. Wychodzimy z założenia, że może to właśnie u progu nadchodzących 12 miesięcy radykalnie zmienimy swoje zachowanie na zdrowsze i lepsze oraz pozbędziemy się niepożądanych przyzwyczajeń. Ponieważ dużo raźniej wchodzi się nowy etap życia, kiedy robi się to z kimś, warto zachęcić pozostałych członków rodziny do podjęcia analogicznych decyzji.

Nie muszą być to wielkie i rewolucyjne postanowienia, co więcej, nawet dobrze jeśli zastosujemy tzw. metodę małych kroków. Gwałtowna zmiana przyzwyczajeń może okazać się wręcz niemożliwa do wprowadzenia, warto więc robić to pomału. Oczywiście zachęćmy także pociechę do tego, aby przygotowała własną listę postanowień noworocznych, a potem przypominajmy jej i mobilizujmy, żeby się nie poddawała. Jakie jednak cele noworoczne dla dzieci okażą się najskuteczniejsze i mają rzeczywistą szansę na zaistnienie? Przyjrzyjmy się kilku pomysłom.

Porządek w pokoju

dziecko sprzątające klocki

Nie da się ukryć, że najmłodsi nie słyną z przesadnego dbania o czystość swojego pokoju. Trudno naturalnie oczekiwać od nich odkurzania czy ścierania kurzów (przynajmniej do pewnego wieku), lecz nic nie powinno stać na przeszkodzie w pozbieraniu swoich zabawek i odkładaniu ich na miejsce. Postanowienia noworoczne dla dzieci muszą być proste do zrealizowania, mówiąc maluchom zatem, że po każdej zabawie powinni posprzątać, dajemy im jasny sygnał, jaki cel powinny sobie obrać na początku nowego roku.

Porządek w pokoju opiera się nie tylko na pozbieranych zabawkach, warto także zachęcać dziecko do tego, aby odkładało na swoje miejsce również ubrania. Z czasem zauważymy, że pociecha machinalnie dba o ład i nie bałagani. Wyrobi w sobie pożądany nawyk sprzątania po sobie bez zastanawiania się nad tym. Pomagajmy jednak maluszkowi, jeśli nie bezpośrednio (chociaż także warto), to dobrym słowem, mobilizacją i motywacją. No, i sami też pokazujmy dobry przykład, sprzątając po sobie.

Prawdomówność

Dziecko, które odkryje magię kłamania, zacznie unikać mówienia prawdy. Takie zachowanie często przybiera postać niewinnej gry, czasami jednak wymyka się spod kontroli. Jeśli na wystarczająco wczesnym etapie nie przekonamy malucha, że nie należy kłamać, tylko mówić prawdę, możemy mieć duże problemy wychowawcze. Ponownie, sami musimy świecić dobrym przykładem i nie możemy mijać się z prawdą w rozmowie z pociechą. Złota zasada na temat niekłamania powinna obowiązywać wszystkich domowników.

Wchodząc w nowy rok z dzieckiem, chcemy, aby czas ten był pełen refleksji i przemyśleń. Nie zawsze jesteśmy jednak w stanie wyegzekwować to wśród najmłodszych, którzy czasami po prostu nie mają powodów do głębokich przemyśleń. Jeśli jednak w przeciągu minionych 12 miesięcy przyłapaliśmy pociechę na kłamstwie (nawet niewinnym), to powinniśmy zachęcić ją do tego, aby unikała tego rodzaju zachowania.

Dziecko rozmawiające z rodzicami

Pomoc w domu

Chociaż wielu rodziców nie chce, aby najmłodsi brali udział w domowych obowiązkach, to pedagodzy i psychologowie dziecięcy są zgodni, że to kształtuje odpowiednią postawę i buduje sumienność, która przecież jest niezbędna w późniejszym życiu. Naturalnie nie chodzi o to, aby maluch sam gotował czy sprzątał cały dom, lecz drobne obowiązki, lub po prostu towarzyszenie nam, rodzicom, w pracach domowych, z pewnością okaże się słusznym rozwiązaniem. Z czasem warto zwiększać pulę dziecięcych obowiązków o wynoszenie śmieci, odkurzanie, mycie naczyń itd.

Nie możemy też przesadzić. Zwróćmy uwagę, że chodzi tutaj o niewielką pomoc w obowiązkach, a nie o całkowite wyręczenie nas. Malec ma sporo swoich obowiązków na głowie na czele z nauką i zawsze należy o tym pamiętać. Postanowienia na nowy rok często przyjmują żartobliwą formę, lecz niekiedy warto potraktować je poważnie, zwłaszcza jeśli nadarza się okazja na wykorzystanie ich w procesie wychowawczym. Skorzystajmy zatem z możliwości i przekonajmy malca, że pomoc rodzicom od czasu do czasu to świetny pomysł na noworoczny cel.

dzieci sprzątające kuchnię

Jak motywować i egzekwować?

No dobrze, skoro mamy już kilka interesujących pomysłów, to warto sobie jeszcze odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, aby dziecko nie straciło zapału. Przede wszystkim, postanowienia noworoczne (nie tylko malca, nasze również – kiedy pociecha zobaczy, że my się trzymamy swoich celów, bardziej zmotywuje się do realizacji własnych) powinny być jawnie ukazane w widocznym dla domowników miejscu. W tym charakterze doskonale sprawdzi się chociażby tradycyjna tablica lub wariant korkowy. Maluszkowi z pewnością pomoże także prowadzenie dzienniczka z postępu wywiązywania się z postanowień. Każdego dnia może napisać, co też zrobił, aby przybliżyć się do osiągnięcia założonego celu. 

Potrzebujesz tablicy dla dziecka? Sprawdź naszą propozycję

Widzimy zatem, że jeśli cała rodzina poważnie potraktuje „zabawę” w postanowienia noworoczne, to może to przynieść naprawdę bardzo satysfakcjonujące rezultaty. Nie zapominajmy jednak o tym, aby samemu także uzbroić się determinację, możemy być pewni, że jeśli sami odpuścimy, to maluch także straci zapał. Jako rodzice bądźmy więc wzorem do naśladowania przez najmłodszych.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź