Leżaczek-bujaczek – dla komfortu najmłodszych i rodziców

Leżaczek-bujaczek – dla komfortu najmłodszych i rodziców

Zainteresowanie leżaczkami dla dzieci nieustannie rośnie. Rodzice dostrzegają ich zalety, jako produktów, które pozwalają im na chwilę wytchnienia w ciągu dnia. Zauważyć przy tym można znaczące różnice w budowie oraz funkcjonalności dostępnych modeli. Wynikają one z chęci zapewnienia maluchom rozrywki, jednak w przypadku takich akcesoriów „więcej” wcale nie musi oznaczać „lepiej”. Podczas wyboru bujaczka dla niemowlęcia skupmy się więc na najważniejszych cechach, które gwarantują, że spełni on swoją funkcję.

Poza aspektami technicznymi równie ważna jest świadomość tego, w jaki sposób odpowiedzialnie i bezpiecznie używać artykułów dziecięcych. Dzięki współpracy specjalistów z wielu dziedzin na rynku dostępne są artykuły dostosowane do potrzeb najmłodszych, którzy w ciągu pierwszych miesięcy życia potrzebują zróżnicowanej stymulacji ruchowej. W trakcie ich użytkowania pamiętajmy o tym, że jedną z najistotniejszych kwestii związanych z leżeniem w bujaczku jest to, aby nie było ono zbyt długie.

dziecko sprzątające klockiCharakterystyka bujaczków dla dzieci

Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele uwagi potrzebują niemowlęta. Czasami zajmowanie się nimi skutkuje brakiem czasu na inne obowiązki czy odpoczynek. Produkty, które mają pomagać dorosłym na co dzień, są więc niezwykle popularne. Bujaczek dla dziecka to jeden z przykładów takich rozwiązań. Budowa poszczególnych modeli dostępnych w sklepach znacząco się różni. Wynika to z projektów nastawionych na zwiększenie funkcjonalności tak, aby akcesorium służyło nawet po zakończeniu okresu niemowlęctwa. Podstawę każdego produktu tego typu stanowi stelaż wykonany z lekkich stopów lub tworzyw. Na nim montowane jest siedzisko – obecnie najpopularniejsze modele można odchylać pod kilkoma kątami. Pozwala to na dostosowanie leżaczka do wieku użytkownika oraz jego potrzeb ruchowych. Każdy model wyposażony jest we wbudowane pasy zabezpieczające malucha przed wypadnięciem, a dodatkowe elementy, które zobaczymy w takich produktach, to pałąki do zabawy z zawieszkami lub interaktywnymi modułami.

Wszystkie zalety leżaczków

Bujaczki należą do kategorii produktów tworzonych z myślą o odciążeniu rodziców i zagwarantowaniu komfortu najmłodszym. Możemy bez obaw włożyć do nich pociechę, aby w spokoju zjeść posiłek, czy wykonać drobne prace domowe. Niska waga większości modeli gwarantuje natomiast sprawne przenoszenie całości pomiędzy pokojami. Dlatego też zrozumiała jest popularność, jaką cieszą się te produkty wśród rodziców. Ważne jest także to, co oferują one dzieciom. Jeśli zdecydujemy się na leżaczek Babybjorn lub podobny model, maluch umieszczany jest na siedzisku, które swoim kształtem dopasowuje się do tułowia. Tym samym zapewnia wygodne podparcie główce i plecom, a w tym czasie delikatne bujanie pomaga się wyciszyć. Jeżeli wykorzystamy pałąk z zabawkami, chwile spędzone w bujaczku będą dobrą okazją do ćwiczeń motorycznych dłoni. Takie akcesorium może też skutecznie zastąpić krzesełko na pierwszym etapie rozszerzania diety.

Najpopularniejsze modele leżaczków-bujaczków

Jako rodzice szukający produktów dopasowanych do potrzeb naszych dzieci często czujemy się nieco przytłoczeni tym, jak duży wybór oferują nam sklepy. Podobnie jest, kiedy chcemy wyposażyć się w leżaczek-bujaczek. Zanim przystąpimy więc do zakupów, warto wiedzieć, czego się spodziewać i jaką funkcjonalność mają poszczególne rodzaje akcesoriów. Można je łatwo podzielić w zależności od budowy, sposobu działania i dodatkowych funkcjonalności.

Modele o uniwersalnym zastosowaniu charakteryzują się lekką konstrukcją o stosunkowo prostej budowie. Wymieniony wcześniej bujaczek Babybjorn jest bardzo dobrym przykładem. Posiada on stelaż o rozszerzającej się podstawie bez wypełnienia, natomiast siedzisko da się swobodnie naciągać na górną część. W ten sposób składanie odbywa się szybko, możliwe jest pranie pokrycia, a rama nie zajmuje dużo miejsca. Taka budowa sprawia, że samo bujanie się jest delikatne, a akcesorium nadaje się do zabrania niemal wszędzie. Zazwyczaj podobne modele dzięki regulacji oraz materiałom dopasowującym się do ciała małego użytkownika mogą służyć także po okresie niemowlęctwa jako forma komfortowego krzesełka.

Kolejnym chętnie wybieranym rodzajem leżaczków są te, posiadające bieguny. Można znaleźć je w wersjach składanych (proces ten jest nieco bardziej skomplikowany niż w przypadku uniwersalnych ram), jak też np. wykonanych z drewna giętego o bardzo dekoracyjnym wyglądzie. Dla wielu dzieci intensywne bujanie zapewnione przez wygiętą podstawę będzie stanowiło świetną rozrywkę. Natomiast rodzice szukający rozwiązań zautomatyzowanych z pewnością zainteresują się bujaczkami w formie huśtawki. Ich budowa w niczym nie przypomina tradycyjnych modeli, ponieważ siedzisko podwieszane jest na stelażu wyposażonym w silniczki gwarantujące stały rytm poruszania nim. Pamiętajmy przy tym, że te bujaczki zazwyczaj nie mogą być używane po rozpoczęciu nauki samodzielnego siedzenia.

Ciągłe dążenie do zwiększenia funkcjonalności produktów dla niemowląt sprawiło, że na rynku pojawiły się także wersje leżaczków wyposażone w szereg zabawek interaktywnych. Mają one za zadanie pobudzać zmysły najmłodszych i wspierać rozwój umiejętności poznawczych. Okres ich przydatności wydaje się jednak wyjątkowo krótki, dlatego dodatkowo mają możliwości wprowadzenia zmian pozwalających na zastąpienie przy ich pomocy innych elementów wyposażenia. Bez problemu kupimy bujaczek, którego siedzisko skonstruowane zostało w sposób ułatwiający odchylanie go w wielu pozycjach, a kiedy pociecha nauczy się samodzielnie siedzieć, wystarczy chwila, żeby zmienić go w krzesełko. Akcesoria w postaci daszków i pokrowców sprawdzają się nie tylko wewnątrz mieszkania, ale również w ogrodzie, na balkonie lub tarasie.

Dziecko rozmawiające z rodzicami

Bezpieczne użytkowanie leżaczków

Jak każdy produkt, tak i leżaczi-bujaczki muszą być używane rozsądnie. Przede wszystkim warto wiedzieć o tym, że nie należy korzystać z nich zbyt długo – ok. 20 minut dziennie w zupełności wystarczy. Produkt ten ma być pomocą w sytuacjach, kiedy rodzic nie może wygospodarować czasu na ważne czynności, a nie jedynym miejscem odpoczynku i zabawy dziecka. Wszystko dlatego, że w pierwszych miesiącach życia rozwijają się mięśnie odpowiedzialne za stabilną postawę. Ich trening odbywa się, kiedy kładziemy pociechę na plecach i brzuszku na twardym podłożu. Dlatego po każdej sesji odpoczywania w leżaczku zapewnijmy naszemu maluchowi możliwość wykazania się np. na macie edukacyjnej. Wybierajmy też te modele produktów, które pozwalają na regulację pozycji siedziska do niemal poziomej. W ten sposób kilkumiesięczne niemowlę nadal będzie mogło w pewnym stopniu trenować stabilność. Obserwujmy przy tym, czy przebywanie w danej pozycji nie powoduje zbyt dużego napięcia mięśni. Wraz z tym, jak mały użytkownik rośnie i uczy się nowych umiejętności, dostosowujmy konstrukcję do niego.

Szukasz leżaczka dla dziecka? Sprawdź nasze propozycje

Decydując się na zakup, w pierwszej kolejności miejmy na uwadze dobro dziecka. Obecnie dostępne na rynku produkty konstruowane są tak, aby przy prawidłowym stosowaniu były bezpieczne dla najmłodszych. W razie wątpliwości warto jednak skonsultować się z fizjoterapeutą dziecięcym, który wykluczy występowanie przeciwwskazań do ich używania i pomoże nam dobrać odpowiedni model. W ten sposób zapewnimy sobie nieco wytchnienia podczas codziennej opieki.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź