Spacery zimą, wybierz odpowiedni śpiworek do wózka

Spacery zimą, wybierz odpowiedni śpiworek do wózka

Zapewnienie naszym pociechom komfortu termicznego w trakcie zimowych spacerów jest bardzo ważne. W tym celu wykorzystujemy zarówno ubranka, jak i dodatkowe akcesoria stworzone z myślą o użytkowaniu ich w wózkach. Dlatego często sięgamy po śpiworki, które są uniwersalnym rozwiązaniem już od pierwszych miesięcy życia dzieci. Wybór odpowiedniego modelu znacząco ułatwi nam przygotowania do wyjścia z domu i posłuży przez długi czas, chroniąc malucha przed chłodem, opadami i wiatrem.

Dla dzieci, które przyszły na świat w wiosennych i letnich miesiącach, śpiworki nie stanowią niezbędnego elementu wyprawki. Jednak kiedy nadejdą pierwsze mrozy lub data narodzin przypada na chłodniejszą połowę roku, okazuje się, że stają się niezbędne. Każdy z nich uszyty jest w sposób zapewniający bardzo dobrą ochronę przed warunkami atmosferycznymi, a na nas spoczywa dobranie odpowiedniego modelu do potrzeb malucha. W tym celu powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno wymiary, materiały użyte do produkcji, jak i system zapinania czy też elementy dodatkowe wpływające na możliwość korzystania z produktu przez dłuższy czas.

dziecko sprzątające klockiWłaściwy rozmiar śpiworka

Dobór akcesoriów do wieku dziecka jest niezbędny, aby korzystanie z nich było wygodne, a one same zapewniały komfort najmłodszym. Śpiworek do wózka w większości przypadków będzie użytkowany niemal codziennie, a do tego w połączeniu z konkretnym rodzajem wózka. Wystarczy, że porównamy dostępne w sklepach modele, a zauważymy znaczące różnice w długości oraz budowie. Jeżeli maluch jeszcze samodzielnie nie siedzi i na spacerach przewożony jest w pozycji leżącej, śpiworek powinien mieścić się wewnątrz gondoli tak, aby nie uciskał dziecka w żadnym miejscu. Powinien mieć też obszerny kaptur, którego nie możemy podwijać, aby plecy dziecka były wyprostowane. Do spacerówek dopasowywane są natomiast stosunkowo długie produkty, dzięki którym mali użytkownicy mogą wygodnie opuścić nogi. Rozmiar powinien być dobierany po uwzględnieniu tego, że dziecko znajdować będzie się wewnątrz w ubranku, a w przypadku starszaków także w bucikach. Żeby produkt mógł posłużyć nam dłużej niż tylko przez kilka miesięcy – dopóki nie zastąpimy gondoli spacerówką – możemy wybrać model z regulowanym zapięciem lub dopinanymi częściami wydłużającymi całość. W ten sposób będziemy w stanie dopasować produkt do potrzeb naszej pociechy i zapewnić jej nie tylko ciepło, ale również wygodę.

Dziecko rozmawiające z rodzicami

Warstwy materiałów i ich funkcje

Niższe temperatury oznaczają zupełnie inny sposób ubierania najmłodszych. Zaleca się, aby na spacery z dzieckiem jesienią i zimą ubierać je na tzw. cebulkę. Dzięki temu, jeśli dziecku będzie za ciepło, wystarczy ściągnąć niektóre warstwy odzieży, a śpiworek do wózka to zimowy odpowiednik najgrubszej z nich. Pod nim maluch może mieć więc lżejszą kurteczkę lub sweterek, jednak w zanadrzu warto mieć zawsze dodatkowe okrycie czy kocyk. W budowie śpiworków również stosuje się warstwy, dzięki czemu zapewniają one najlepszą ochronę przed zimnem. Przed zakupem upewnijmy się, że wybrany model na zewnątrz obszyty jest wytrzymałym materiałem, który nie przepuszcza wody oraz chroni przed wiatrem. Te właściwości uzyskuje się dzięki zastosowaniu specjalnych gatunków tkanin lub impregnacji bezpiecznymi środkami. Wewnętrzna warstwa powinna natomiast być miękka i przyjemna w dotyku, ponieważ będzie miała kontakt ze skórą naszej pociechy (zwłaszcza w okolicach twarzy i rączek). Bardzo często są to puszyste obszycia, które na krawędziach mają także za zadanie wyłapywanie wiatru. Na rynku dostępne są modele śpiworków z odpinanymi warstwami, dzięki czemu mogą być używane przez cały rok.

Wygodne zapięcie śpiworka

Kolejnym istotnym elementem, którego nie powinniśmy lekceważyć, jest rodzaj zapięcia śpiworka. Wybierajmy nie tylko pod kątem jego budowy, ale także położenia i możliwości, jakie daje. Najczęściej spotykane są zamki błyskawiczne. Dzięki nim mamy pewność, że całość została zapięta szczelnie, więc dziecko jest odpowiednio chronione przed wiatrem i nie będzie w stanie samodzielnie rozpiąć okrycia. W modelach wykorzystujących ten typ zamknięcia zwracajmy uwagę na to, czy na całej długości zamka znajduje się pasmo materiału zabezpieczającego przed przycięciem ubranka. Śpiworek do wózka spacerowego dla nieco starszych dzieci wyposażony w takie rozwiązanie powinien też umożliwiać maluchom samodzielne wchodzenie do środka, dobrze więc, aby zostało umiejscowione z boku. Innym często spotykanym sposobem na szczelne zapięcie są rzepy. Te jednak sprawdzają się najlepiej w przypadku niemowląt. Dają one możliwość dostosowywania szerokości śpiworka i działają w sposób zbliżony do otulaczy. Do momentu, w którym pociechy samodzielnie nie chodzą, najwygodniejsze jest umiejscowienie zapięcia na samym środku (zarówno zamka błyskawicznego, jak i rzepów). Daje to łatwy dostęp do wnętrza podczas wkładania pociechy i umożliwia wygodne zapięcie pasów oraz późniejsze opatulenie malucha.

Dziecko rozmawiające z rodzicami

Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Poza rozmiarem, warstwami materiałów i rodzajem zapięcia, warto też sprawdzić kilka innych elementów, które powinny znaleźć się w idealnym śpiworku. Najważniejszymi są wycięcia na pasy bezpieczeństwa. Przeciągniecie przez nie elementów, nie powinno powodować naciągania materiału dookoła, co mogłoby sprawiać dziecku dyskomfort. Jeżeli chcemy, żeby produkt posłużył nam dłużej, dobrym rozwiązaniem będzie szukanie modelu z podwójnymi otworami dla niemowląt i starszaków. Upewnijmy się także, że materiały, z jakich wykonano całość, posiadają odpowiednie certyfikaty świadczące o tym, że są bezpieczne do wykorzystania w produktach dla dzieci. Równie istotne są dodatkowe elementy wpływające na funkcjonalność śpiworka. W przypadku tych przeznaczonych do spacerówek będzie to wykończenie wnętrza materiałem odpornym na zabrudzenia tak, aby bez obaw mogło z niego korzystać dziecko w butach. Coraz częściej zobaczyć też można kilkuelementowe akcesoria, co daje możliwość ich wydłużenia poprzez dopięcie dolnej części, kiedy pociecha podrośnie.

Szukasz śpiworka dla dziecka? Sprawdź nasze propozycje

Wybór śpiworka na zimę czeka niemal każdego rodzica, warto więc przygotować się wcześniej i zobaczyć, co oferują producenci akcesoriów dziecięcych. Pamiętajmy przy tym, że taki produkt powinien być dopasowany do naszego trybu życia i zapewniać najlepszą ochronę dziecku. Dzięki temu chłodne dni nie będą stanowiły żadnej przeszkody dla wspólnych spacerów.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź