Pchacz dla dziecka – idealne wsparcie nauki chodzenia

Pchacz dla dziecka – idealne wsparcie nauki chodzenia

Pierwsze lata życia dziecka to długa droga podzielona na kilka etapów. W każdym z nich maluch nabywa nowych umiejętności, a naszym zadaniem, jako rodziców, jest zapewnić mu odpowiednie warunki, by mógł je w sobie rozwijać bez przeszkód i opóźnień. Szczególnej uwagi ze strony opiekuna wymaga nauka chodzenia. Należy wiedzieć, co może pomóc dziecku opanować tę sztukę, a co jest w stanie zaszkodzić.

Wspomaganie rozwoju tylko z właściwymi akcesoriami

Rynek z artykułami dziecięcymi oferuje bowiem mnóstwo akcesoriów, które jednocześnie bawią, uczą oraz wspomagają rozwój fizyczny, jednak należy dobierać je ostrożnie. Nieodpowiednie dla wieku i umiejętności malca do niczego się nie przydadzą, a nawet mogą spowodować w przyszłości problemy. Samodzielne próby stawiania pierwszych kroków to dość delikatny proces, którego nie można zaburzyć źle dobranym „wspomagaczem”.

Aby zrozumieć, jak ważna jest troska o odpowiednie warunki i sprzęt podczas nauki chodzenia, powinniśmy przyjrzeć się, jak wygląda postawa osoby zdrowej podczas poruszania się i jak powinno przebiegać ułożenie stóp podczas wykonywania kroków.

Nauka chodzenia i stawiania stóp – na co zwracać uwagę?

Podczas codziennego funkcjonowania odruchowo dążymy do tego, by utrzymać prostą postawę przy jak najmniejszym wysiłku. Możliwe jest to dzięki określonemu położeniu poszczególnych części ciała. Ręce, nogi, plecy i szyję utrzymujemy w taki sposób, by siedzenie, stanie czy chodzenie było dla nas jak najmniej męczące, to naturalne. Dążymy więc do swobody i niezależności od ograniczających nas warunków otoczenia. Tak samo jest z dziećmi. Różnica pomiędzy nimi a dorosłymi polega jednak na tym, że my wiemy, co jest nie tak z naszym sposobem poruszania się i jesteśmy w stanie zniwelować problem, natomiast maluch w kontakcie ze szkodliwym dla niego sprzętem, będzie powielał błędy. Chód człowieka składa się z dwóch faz:

1. Faza podporu, w której jedna stopa leży płasko na ziemi zapewniając podparcie dla ciała.
2. Faza przenoszenia, kiedy stopa, będąc uniesiona w górze, przenosi się, by znów znaleźć na podłożu.

Dodatkowo, stawianie i podnoszenie nogi przebiega każdorazowo według specjalnej kolejności: najpierw dotykamy podłoże piętą, następnie przetaczamy środek stopy i wybijamy ją w górę z palców. Oczywiście inaczej wygląda ruch kończyny, gdy na przykład przesuwamy po podłodze ciężki mebel i zapieramy się na nim całym ciałem. Są to jednak sporadyczne sytuacje, a samą technikę poruszania się mamy już od dawna wypracowaną.

Polecamy Pchacz Pelikan firmy Goki®

Aby dziecko na odpowiednim etapie rozwoju również miało szansę opanować sztukę chodzenia prawidłowo, należy je wspomóc, umożliwiając mu trening w domu oraz inwestując w odpowiednie akcesoria. Dzięki nim maluch będzie miał możliwość swobodnej nauki oraz wyrobienia niezbędnych nawyków. Idealny do tego zadania jest pchacz. Co warto o nim wiedzieć i jak dobrać najlepszy do potrzeb naszego dziecka?

Pchacze dla dzieci – stabilne wsparcie w nauce chodzenia

To nic innego, jak zabawki wyposażone w kółka i uchwyt, które prowadzi się jak wózek. Dziecko popycha je i maszeruje, podpierając się rączkami o pojazd. Pchacz daje poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie oraz umożliwia nieco większą samodzielność. Z jednej strony maluch wie, że trzymając się zabawki, nie przewróci się, z drugiej może wykorzystać ją do swobodnego poruszania się po pokoju lub korytarzu. Konieczność jednoczesnego pchania wózeczka i poruszania nogami wymaga napięcia mięśni, a więc odpowiednio pobudza kończyny do pracy.

W przeciwieństwie do chodzików, pchacz nie zapewnia osłony wokół ciała, jednak, wbrew pozorom, jest to zaleta, bowiem dziecko, które korzysta z dobrze dopasowanego wózeczka szybciej i lepiej wykształca w sobie zdolność utrzymywania równowagi. Tradycyjny chodzik bardzo szybko zacząłby je ograniczać. Oczywiście brak ochrony będzie powodował, że maluch raz na jakiś czas przewróci się, ale to przecież naturalne. Im więcej niegroźnych upadków, tym większe doświadczenie. Dziecko szybko nauczy się, w jaki sposób bezpiecznie upadać i samodzielnie się podnosić.

Pchacz zapewnia większą mobilność i swobodę ruchu. Maluszek może w każdej chwili z niego skorzystać i zostawić, gdy już nie będzie mu potrzebny. W dodatku ma niewielkie rozmiary, a więc łatwo się go obsługuje i przemieszcza po pokojach wypełnionych meblami i zabawkami leżącymi na podłodze. Poza tym „wózkowa” mechanika jazdy skłania dziecko do regularnej naprzemiennej pracy nóg. Ogromną atrakcją bez wątpienia okażą się funkcjonalne elementy pchaczy. Specjalna przestrzeń na przewożenie zabawek i konstrukcja przypominająca zwierzęta lub określone pojazdy to cechy, które spodobają się każdemu dziecku i będą zachęcały do regularnego korzystania.

Rodzaje pchaczy

Zasadniczo pchacze dzielimy ze względu na materiał, z jakiego je wykonano. Do wyboru mamy między innymi zabawki plastikowe. Są one bogate w rozmaite funkcje – posiadają światełka i wydają dźwięki, a więc są produktami dość uniwersalnymi, oddziałującymi na różne zmysły. Jeśli jednak bardziej cenimy klasyczne wykonanie i większą funkcjonalność, drewniany pchacz okaże się lepszym wyborem. Materiał jest bardzo solidny i nieco cięższy, więc lepiej trzyma się podłoża i łatwiej nad nim zapanować niedoświadczonemu maluszkowi.

Do tego odmiany wykonane z drewna posiadają specjalną przestrzeń, w której można przewozić mniejsze zabawki, takie jak klocki. Gdy dziecko wyrośnie z pchacza, zabawka będzie mogła posłużyć jeszcze przez jakiś czas jako mini półeczka na drobne zabawki. Warto rozglądać się za modelami posiadającymi gumowe, w miarę duże koła, które zapewniają jeszcze lepszą przyczepność do podłoża.

Oczywiście, nadrzędnym kryterium zabawki powinna być marka i jakość, jaką ta proponuje. Szczególną uwagę warto zwrócić na firmę Childhome. Pchacz w wykonaniu tego producenta świetnie się sprawdza jako pojemna skrzynka na zabawki, co z pewnością usprawni codzienne sprzątanie dziecięcego pokoju. Na przedniej ściance wózka znajduje się również tablica, po której można rysować kredą. Chodzik pchacz drewniany to zatem najlepszy wybór, jeśli zależy nam solidnym materiale i funkcjonalności.

Trening z pchaczem – uważnie obserwuj swoje dziecko

Wspomnieliśmy na początku o poprawnym stawianiu kroków oraz pionowej postawie tułowia. Bez względu na to, czy maluch korzysta z pchacza, czy nie, musi poruszać się naturalnie i swobodnie w bezpiecznej dla zdrowia pozycji ciała. Warto obserwować, jak dziecko ustawia stópki podczas spaceru, czy nie koślawi ich i czy zachowuje wspomnianą wcześniej kolejność: pięta, przetoczenie, wybicie z palców. Korzystanie z pchacza pozwoli nam upewnić się, że maluszek, mając podparcie jedynie w małym wózeczku, jest w stanie poruszać się w sposób poprawny.

Pchacz - w jakim momencie warto zacząć z nim pracę

Najczęściej 9. miesiąc życia to optymalny wiek na rozpoczęcie nauki chodzenia z pchaczem. Należy po prostu obserwować malucha i jego rozwój. Jeśli widzimy, że staje się powoli gotowy, jest w stanie się podciągnąć i samodzielnie wstać, możemy zaproponować mu wózeczek. Ważne, aby dziecko miało już opanowany etap chodzenia bokiem przy asyście mebli i elementów domowych, których może się chwycić. To kluczowa część nauki, która naturalnie poprzedza chodzenie wprzód. Dzięki niej angażowana jest do pracy miednica, co w przyszłości będzie miało istotny wpływ na utrzymanie prawidłowej postawy.

Poszukujesz pchacza dla dziecka? Sprawdź naszą propozycję

Pomijając już kwestie związane z chodzeniem, dobrze wyposażony pchacz jest po prostu świetną zabawką edukacyjną pobudzającą do pracy zmysły. Mnóstwo świecących i wydających dźwięki elementów o rozmaitych kształtach to angażująca zabawa i sposób na poznawanie otoczenia. Ten pokaźny zestaw akcesoriów maluch będzie mógł zabrać ze sobą w każde miejsce w domu i oddawać się długim pochłaniającym zabawom.

Dobrej jakości pchacz, dostosowany budową i funkcjami do potrzeb malucha, okaże się praktycznym narzędziem treningowym. Zapewni dziecku zabawę i zaangażuje w pogłębianie umiejętności chodzenia, a dzięki rozmaitym dodatkowym elementom będzie stanowił kompletny dziecięcy zestaw do rozwoju zmysłowego.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź