Dekorowanie domu na Wielkanoc razem z pociechą

Dekorowanie domu na Wielkanoc razem z pociechą

Prawdopodobnie większość z nas właśnie rozpoczyna wielkanocne porządki. Angażujemy w nie również nasze pociechy, aby nauczyć ich podstaw dotyczących utrzymywania przestrzeni w czystości. Nie dziwi nas, że w wielu przypadkach, traktują one to przedsięwzięcia jak przykry obowiązek. Jednak już dekorowanie może sprawić, że dziecko odnajdzie w nim okazję do odmiany przestrzeni, w której je, odpoczywa i bawi się na co dzień. Święta są w końcu idealną okazją, żeby pokazać maluchom, jak szybko wprowadzić estetyczne zmiany.

Każdego roku większość z nas dba o to, żeby w okresie świątecznym mieszkanie świeciło czystością, a w domowej przestrzeni pojawiły się drobiazgi podkreślające atmosferę tego wyjątkowego czasu. Ze względu na to, że tegoroczne święta będą nieco inne od wszystkich poprzednich ze względu na panującą sytuację, możemy zadbać, aby mimo to zapadły naszej rodzinie na długo w pamięć – a zwłaszcza jej najmłodszym członkom. Połączmy to z nauką przydatnych umiejętności i z pewnością żaden maluch nie będzie zawiedziony.

Zalety wspólnego dekorowania mieszkania

Zacznijmy od tego, dlaczego właściwie wspólne porządkowanie mieszkania i jego dekorowanie z dzieckiem powinno być dla nas ważne. Przede wszystkim chodzi tu o walory edukacyjne oraz nabywanie nowych umiejętności i przydatnych nawyków. Każdą formę sprzątania przestrzeni warto wdrażać w codzienność naszej pociechy już od najmłodszych lat. Najlepiej robić to poprzez zabawę, aby nie kojarzyła się jej z czymś nudnym. W ten sposób bardzo szybko wykształci w sobie odruch utrzymywania czystości. Wycieranie kurzy, odkurzanie czy samo układanie zabawek na miejscu to też dobre ćwiczenie zdolności motorycznych i planowania. Jeżeli natomiast chodzi o używanie ozdobnych elementów takich jak dekoracje wielkanocne, to ma ono wpływ przede wszystkim na wyobraźnię, logiczne myślenie, a także dobre samopoczucie. Wspólne wykonywanie czynności wpływających na przestrzeń, w której funkcjonujemy, jest natomiast doskonałym sposobem na naukę pracy w grupie, a przy tym pomaga zacieśniać więzi z bliskimi. Pamiętajmy jedynie o słuchaniu malucha i pozwalaniu mu na samodzielne dokonywanie pewnych zmian oraz wyrażanie opinii. Tylko wtedy będzie mieć to wpływ również na jego dobrą samoocenę.

Stół jak z bajki

Jednym z najważniejszych miejsc, w których będziemy spędzać czas w trakcie świąt, jest kuchnia lub jadalnia, a przynajmniej okolice stołu. Dla maluchów długie siedzenie przy nim i słuchanie rozmów dorosłych pewnie nie wydaje się zbyt zachęcające. Da się jednak umilić im ten czas, używając ozdób. Na obrusie świetnie sprawdzą się stroiki wielkanocne stworzone razem z maluchem lub kupione i samodzielnie ułożone. Razem z dzieckiem zastanówmy się, co w takim elemencie umieścić. Jeśli mamy odpowiednio dużo przestrzeni na stole, warto zrobić stroik z myślą właśnie o zabawie. Do środka włóżmy niewielkie figurki, drewniane jajka i miękkie elementy, które najmłodsi mogą wyciągać. Nie będziemy musieli obawiać się o to, że całość ulegnie bezpowrotnie zniszczeniu, bo po prostu z założenia będzie nadawała się do dekonstrukcji. Nad stołem można również powiesić kwiatowe dekoracje – Wielkanoc kojarzy nam się przecież nie tylko z zajączkiem oraz barankiem, ale też z kwiatami i przebudzeniem wiosny. Decydując się na girlandę albo żyrandol z papieru, zadbajmy o to, by przykuwały one wzrok. Zaangażujmy dziecko w proces wieszania i ustawiania każdego z elementów na stole, dzięki czemu poczuje, że ma wkład w przygotowania.

Kolory na ścianach

Jednak nie tylko przy stole powinniśmy czuć świąteczną atmosferę. Równie ważne jest umieszczenie drobnych dekoracji w pozostałych częściach mieszkania. Wyzwaniem dla wielu z nas mogą być ściany. Na szczęście każde dziecko wie, że nie ma nic trudnego w rysowaniu i malowaniu. Razem z maluchem poświęćmy więc chwilę na przygotowanie uroczych rysunków z motywami kojarzącymi się ze świętami. Możemy wykorzystać gotowe produkty, takie jak kolorowanki, wycinanki lub wyklejanki. Zeszyty z uroczymi zajączkami, kurczakami i jajkami do samodzielnego wykonania dostępne są m.in. w kategorii Książki i książeczki sklepu Dladzidzi.pl. Następnie oprawmy całość i gotowe – mamy obrazki wielkanocne, które pięknie zaprezentują się w każdym wnętrzu. Ozdoby na ścianę mogą też być bardziej nastawione na zabawę. W końcu nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy użyli naklejek ściennych lub wycięli wielkie jajka i zwierzątka, następnie pokolorowali je i za pomocą specjalnej taśmy umieścili ją w salonie czy dziecięcym pokoiku. Nie ograniczajmy się przy tym w wyborze palety kolorystycznej – im więcej intensywnych, radosnych odcieni, tym lepiej. Nasza pociecha także to doceni, a w przypadku najmłodszych dzieci, takie jasne barwy będą dobrze stymulować wzrok.

Przyjemna przestrzeń do zabawy

Co natomiast z ozdobami, które powinny zapewnić dziecku rozrywkę? Nic prostszego – producenci zabawek drewnianych doskonale wiedzą, że zapotrzebowanie na ślicznie wyglądające artykuły gwarantujące maluchom świetną zabawę, jest ogromne. Bez problemu znajdziemy więc urocze figurki zajączków niosących kosze jajek, pluszaki w kształcie kurczaków czy grzechotki w formie pisanek dla najmłodszych. Dla nieco starszych dzieci warto znaleźć coś angażującego jak najwięcej zmysłów i pozwalającego na trening umiejętności z zakresu motoryki oraz logicznego myślenia. Dobrym pomysłem są więc ozdoby wielkanocne z papieru, które trzeba wcześniej samodzielnie złożyć. Mogą one być wykonywane techniką origami z kart ozdobionych wiosennymi motywami. Można je później zawiesić w oknie lub położyć na szafce. Nie zapomnijmy o wykorzystaniu ich np. do zabawy w poszukiwanie nagród. Ukryjmy malutkie elementy w całym domu i zachęćmy pociechę do odnalezienia wszystkich. Każdemu znalezionemu drobiazgowi wspólnie znajdźmy później miejsce w koszyczku, a maluchowi podarujmy nagrodę w postaci ulubionej przekąski lub zabawki.

Przedświąteczne dekorowanie mieszkania to nie tylko sposób na odmianę przestrzeni, ale też zachęta do spędzania czasu z naszym dzieckiem. Zaangażowane w takie zajęcie nauczy się wielu przydatnych umiejętności. Same ozdoby będą natomiast motywacją do zabawy i pozytywnie wpłyną na rozwój kreatywności malucha. Poszukajmy więc takich, które umożliwią nam jak najlepsze wykorzystanie upodobań najmłodszego członka rodziny i wspólnie zadbajmy o to, żeby ta Wielkanoc była niezapomniana.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź