Puzzle - przyjemna zabawa i rozwój

Puzzle - przyjemna zabawa i rozwój

W miarę jak dziecko nabywa kolejne umiejętności i rozwija się, zaczyna wykazywać coraz większą ciekawość otaczającym je światem. Chce poznawać wszelkie zjawiska i skutki tego, co może zrobić. Pilnujemy więc malucha, by nie stwarzał dla siebie i innych zagrożenia w domu lub poza nim, a jednocześnie staramy się przekierować jego zainteresowanie otoczeniem w dobrą stronę, podsuwając mu edukacyjne gry i zabawki, które będą wspierały jego rozwój.

Najlepsza zabawa dla malucha – połączenie rozrywki z nauką

Takie formy zabawy są niezwykle pożyteczne, gdyż pokazują dziecku, że ciekawość można zaspokajać w sposób bezpieczny i z zachowaniem określonych zasad. Zabawki grające czy ogólnie wydobywające dźwięki lub zrobione ze specjalnych materiałów, które można ściskać i badać dotykiem na różne sposoby, pomagają stopniowo rozwijać myślenie i motorykę. Ich wykonanie i sposoby użytkowania angażują dziecko, a każda chwila z nimi spędzona jest właściwie spożytkowanym czasem.

Ważne, aby dobierać maluchowi takie akcesoria, które będą w równym stopniu trenowały jego zdolności umysłowe i manualne. Czym innym jest przecież szukanie określonych elementów na kolorowym obrazku, a czym innym budowanie konstrukcji z klocków. Sama motoryka dzieli się na dużą i małą. Pierwszy obszar dotyczy ogólnej sprawności ruchowej dziecka, a więc zdolności chodzenia, siadania, wstawania itp. Mała z kolei skupia się konkretnie na pracy dłoni i stóp. Jeśli zależy nam, aby maluch podczas zabawy jednocześnie rozwijał umiejętności fizyczne i umysłowe, zestaw puzzli z odpowiednią liczbą elementów będzie jak najbardziej trafionym pomysłem.

Puzzle – angażująca i pożyteczna rozrywka

Układanka złożona z kilku lub kilkunastu puzzli składających się na obrazek pełen szczegółów to połączenie atrakcyjnej zabawy i nauki. Maluch jest ciekawy, co ujrzy, gdy połączy wszystkie elementy w całość. W dodatku kolorowe grafiki oddziałują na wzrok i sprawiają, że dziecko uwielbia się im przyglądać i odkrywać, co na nich jest. To jednak ogólne zalety zabawy puzzlami. Co jeszcze warto o nich wiedzieć i jaki wpływ mają na maleńkie umysły?

Puzzle Pinokio 24 elementy! Sprawdź

Ćwiczenia dla wyobraźni – zabawa w poznawanie

Układanie puzzli wspomaga kształtowanie wyobraźni przestrzennej dziecka. Maluch nie tylko stara się dopasować mniejszy element do całości, lecz musi również określić, gdzie dokładnie go umieścić, jak przekręcić, aby można było go „spiąć” z innymi. To wszystko pobudza mózg do pracy i pomaga zrozumieć logikę ciągu przyczynowo – skutkowego: aby zrobić jedno, przedtem należy zająć się czymś innym.

Pochłaniające zajęcie dla malucha ciekawego świata

Puzzle to świetny sposób na pobudzenie i jednocześnie zaspokojenie ciekawości poznawczej. Powtarzalne czynności manualne angażują dziecko, a każdy dopasowany element to krok w stronę złożenia całej układanki. Takie małe sukcesy motywują oraz zachęcają, by próbować dalej i przekonać się, jak prezentuje się kompletny obrazek. Poza tym operowanie puzzlami pozwala maluchowi skupić się na jednej czynności, która w dodatku jest bezpieczna, ma określone reguły i logikę, a zatem zwraca uwagę na konieczność zachowania porządku i planu podczas zabawy.

Ucz się – poznawaj – doświadczaj

Ze względu na przyjętą formę działania, puzzle zapewniają praktyczną naukę poprzez doświadczenie. Dziecko dotyka każdego elementu, może obracać go w rączkach i sprawdzać, jak przypasować do reszty. Konstrukcja układanki zakłada tylko jedną słuszną drogę do jej rozwiązania, zatem maluch posiłkuje się metodą prób i błędów. Ma możliwość tak długo przebierać w różnych kombinacjach, aż połączy wszystkie części właściwie. Puzzle do układania oferują więc bezpośredni kontakt z fizycznymi przedmiotami. Można poczuć ich wielkość, kształt i fakturę, co ma ogromne znaczenie dla zdolności poprawnego odbierania bodźców.

Puzzle piankowe 10szt. POJAZDY. Sprawdź naszą propozycję

Puzzle na dobry sen

Gdy przychodzi wieczór i zbliża się wyznaczona pora, gdy maluszek ma iść spać, prosta układanka okaże się idealna na spokojne zakończenie dnia. Puzzle dla dzieci stanowią dobrą metodę na wyciszenie, skupienie i odpoczynek psychiczny. Jeśli nasza pociecha bywa pobudzona wieczorami i mamy problem z jej uśpieniem, warto zaproponować taką przyjemną formę zabawy na dobranoc.

Zdrowe i potrzebne wyzwanie dla dziecka

Wszelkiego rodzaju gry puzzle i układanki mogą wiele powiedzieć o maluszku i dać rodzicom cenne wskazówki na przyszłość. Warto obserwować dziecko, gdy oddaje się zabawom tego typu. Zwróćmy uwagę, jak się wtedy zachowuje. Czy jest skupione wyłącznie na tej jednej czynności czy może w międzyczasie zajmuje się jeszcze czymś innym? Jeśli nasza pociecha zaangażuje się w zabawę, to jak wówczas reaguje? Łatwo się zniechęca lub denerwuje, gdy nie może dobrać właściwego elementu czy cierpliwie w skupieniu szuka prawidłowej kombinacji? Odpowiednio dobrany poziom trudności pozwala również określić, jak przebiega stopień rozwoju malca, to znaczy, czy jest w stanie sam podołać czynnościom dostosowanym do możliwości jego grupy wiekowej.

Układanie puzzli jako pierwsze samodzielne osiągnięcie

Jeszcze jedną zaletą korzystania z puzzli, niemniej ważną, jest po prostu czysta radość i satysfakcja płynąca z samodzielnie rozwiązanej zagadki. W drugim roku życia dziecko powinno już mieć opanowaną umiejętność chodzenia. Maluch, drepcząc po całym domu, ma od teraz dużo większą swobodę, jest w stanie sam sięgnąć po zabawkę i szybko przemieścić się do drugiego pokoju. Ten przełomowy etap w rozwoju wiąże się z rosnącym u niego pragnieniem samodzielności. Niektóre działania chce już wykonywać sam i wierzy w swoje zdolności. Takie pierwsze małe sukcesy, jak ułożenie puzzli bez pomocy rodzica, potrafią uszczęśliwić dziecko, dodać pewności siebie, rozwinąć pasję i otworzyć na większe wyzwania w przyszłości.

Idealne puzzle na początek

Najlepszy okres dla maluszka, gdy może zacząć korzystać z pierwszych prostych puzzli to właśnie wspomniane wcześniej dwa latka. Oczywiście w tym czasie bierzemy pod uwagę wyłącznie materiał trwalszy i bezpieczniejszy niż tradycyjna tekturka. Najmłodszym dzieciom dedykowane są puzzle drewniane w formie kostek lub specjalnych płytek, które należy dopasować według kształtu do pól rozmieszczonych na planszy. Zazwyczaj przyjmują one postacie zwierzątek lub charakterystycznych przedmiotów czy zjawisk. Są odpowiednio duże i wytrzymałe, więc nie ma ryzyka, że maluch mógłby połknąć któryś z elementów. Z kolei puzzle kostkowe mają zazwyczaj poumieszczane na każdej ściance fragmenty z różnych motywów, a więc kupując jeden taki produkt, zapewniamy dziecku sześć różnych układanek do zabawy.

Dla mniejszych, jeszcze raczkujących, pociech zalecane są maty lub puzzle piankowe. Odpowiednio twardy stabilny materiał umożliwia dziecku bezpieczny trening wstawania, siadania i ogólnej interakcji ruchowej z otoczeniem. Jednocześnie zapewnia komfort termiczny, stanowiąc skuteczną barierę pomiędzy chłodnym podłożem a ciałem dziecka. Materiał z pianki jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Każdy element ma jednakowe złącza ze wszystkich czterech stron, dzięki czemu puzzle można układać w kwadraty i prostokąty o różnych wymiarach, dostosowanych do potrzeb dziecka i wielkości przestrzeni. Porozczepiane łatwo się przechowuje, nie zajmują dużo miejsca i można je wygodnie zabrać na wszelkie dalsze wyjazdy z dzieckiem.

Puzzle 6szt. FIGURY

Puzzle to taki typ zabawy, który powinien towarzyszyć maluchowi nawet przez pierwszych kilka lat życia, poczynając od najprostszych wykonanych z drewna a kończąc na klasycznych papierowych elementach. Eksperci są zgodni, że układanki z wykorzystaniem puzzli to nie tylko zabawa, lecz przede wszystkim trening rozwojowy, pobudzanie umysłu do pracy i manualne ćwiczenia dla małych dłoni. Jeden lub kilka takich zestawów to podstawa w każdym dziecięcym pokoju.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź