Fotelik samochodowy - jak wybrać ten najlepszy

Fotelik samochodowy - jak wybrać ten najlepszy

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że fotelik samochodowy to absolutna podstawa, jeśli chodzi o wyprawkę dla noworodka. Będzie on niezbędny już podczas pierwszej podróży ze szpitala do domu, dlatego musi być idealnie dopasowany i odpowiednio zamontowany w pojeździe. Obecnie mamy jeszcze szerszy wybór fotelików niż kiedyś, co z jednej strony daje kupującym większe pole do manewru, ale z drugiej może wprawić w zakłopotanie.

Foteliki samochodowe - te same przepisy, nowoczesne rozwiązania

Podróżowanie dziecka w foteliku warunkowane jest przepisami prawnymi, których koniecznie musimy przestrzegać. Nie chodzi tu wyłącznie o ryzyko otrzymania grzywny. Każda, nawet drobna kolizja czy gwałtowniejsze hamowanie mogą zagrozić bezpieczeństwu dziecka, jeśli fotelik będzie zamontowany nieprawidłowo lub źle dobrany do jego gabarytów.

Wybierając odpowiednie siedzisko, należy kierować się przede wszystkim wagą dziecka. Foteliki dzielą się na kilka kategorii wagowych i właśnie pod tym kątem należy je dobierać. W przypadku noworodków, niemowląt i kilkuletnich dzieci wzrost jest zazwyczaj proporcjonalny do wagi, zatem liczba centymetrów nie ma tu aż tak dużego znaczenia. Oczywiście z biegiem lat będzie się to zmieniać, dlatego, zgodnie z przepisami, maluchy mają obowiązek jeździć z fotelikiem do osiągnięcia 150 cm wzrostu, czyli mniej więcej do 12-13 roku życia. Zdarza się jednak, że dzieci poniżej tej granicy już przekraczają maksymalny udźwig fotelików, czyli 36 kg. W takich sytuacjach można zrezygnować z siedziska wcześniej i sadzać dziecko na tylnym siedzeniu bez podwyższenia.

Młodzi rodzice szczególnie muszą zdawać sobie sprawę z tego, iż noworodki mają obowiązek podróżować w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy przez pierwszych 15 miesięcy życia. Najlepiej, gdyby w takiej pozycji przebywały nawet do 4. roku życia, jednak nie jest to już konieczny wymóg. Nowoczesne foteliki posiadają uniwersalny system montażu, który umożliwia ustawianie siedziska zarówno przodem, jak i tyłem, dzięki czemu nadaje się do użytku przez kilka najbliższych lat - najpierw jako akcesorium dla noworodka i niemowlaka, a później dla dziecka w wieku przedszkolnym.

Obecnie coraz częściej możemy się spotkać z fotelikami montowanymi w systemie ISOFIX. Ma to związek z konstrukcją pojazdu. Nowoczesne samochody posiadają wmontowane w nadwoziu specjalne uchwyty, bezpośrednio do których przypinamy fotelik. Zapewnia to jeszcze większą stabilność siedziska, dlatego jest to tak popularne w ostatnich latach rozwiązanie. Oczywiście jeśli nasz samochód nie ma tego elementu, fotelik zamocujemy tradycyjnie zgodnie z zaleceniami producenta. Najnowsze modele są pod tym względem elastyczne.

Wybieramy fotelik samochodowy - kategorie wagowe

Jak już wspomnieliśmy, każda kategoria fotelików to inny przedział wagowy. Począwszy od tych dla najmłodszych, a skończywszy na wariantach dla starszaków, jesteśmy w stanie wybrać odpowiedni fotelik do samochodu dla naszego dziecka, który zapewni bezpieczeństwo i spełni wszelkie obowiązujące wymogi.

Grupa 0 - dla noworodków i niemowląt

Foteliki z pierwszej kategorii przeznaczone są dla maluchów o wadze do 10 kg, czyli od urodzenia do około 6-9 miesięcy. Jak wcześniej wspomnieliśmy, ten typ musi być montowany tyłem do kierunku jazdy. Jego ogromną zaletą jest wielofunkcyjność, bowiem foteliki z grupy 0 to po prostu nosidełka, w których możemy przenosić maluszka między samochodem a domem. Co więcej, mnóstwo wózków jest obecnie projektowanych w taki sposób, by można w nich było zamontować właśnie nosidełka, zatem te foteliki sprawdzają się nie tylko w samochodach. Górną granicę wagową dziecko powinno przekroczyć miedzy 1. a 2. rokiem życia, zatem prawdopodobnie nie będzie korzystać z tego fotelika długo. Dlatego może lepszym wyborem byłaby kategoria następna?

Grupa 0+ - dla nieco większych niemowlaków

Foteliki 0+ stanowią swego rodzaju rozszerzenie tych z poprzedniej grupy. Ich maksymalny udźwig wynosi już 13 kg, zatem są one w stanie znieść większy ciężar niż siedziska typu 0. Co za tym idzie, posiadają specjalne wypełnienie w postaci wkładki i poduszki lub wałka, które pełnią funkcję stabilizującą dla mniejszego dziecka. Wyjmiemy je, gdy maluch podrośnie. Foteliki z grupy 0+ powinny spokojnie wystarczyć do około 13-15 miesiąca życia. Dla ułatwienia montażu i zapinania pasów, nowoczesne modele posiadają wbudowany system obrotowy. Dobrym przykładem jest tu fotelik Maxi Cosi, który można swobodnie obracać w bazie jedną ręką.

Zanim podejmiemy decyzję o kupnie kolejnego fotelika, należy się zastanowić i przyjrzeć temu, jak dziecko prezentuje się w obecnie używanym. Przede wszystkim regularnie sprawdzajmy wagę malucha. Jeśli przekroczy dopuszczalną masę ciała, naturalnie będzie trzeba zainwestować w większy fotelik. Inną oznaką wskazującą na konieczność zmiany będzie wystająca ponad obrys fotelika głowa dziecka nawet po wyjęciu wkładki i poduszki. Zbyt krótkie pasy utrudniające zapięcie również mogą sugerować, że czas na nowy fotelik.

Wcześniej wspomnieliśmy, że w sklepach dostępne są foteliki obrotowe dla młodszych i starszych maluchów. W ramach grupy 0 możemy wybrać jeszcze bardziej uniwersalny model 0-18 kg, który jest w stanie posłużyć nawet do 4.roku życia. Nie tylko stanowi długoletnią inwestycję, ale też świetnie sprawdza się w przypadku dzieci, które mieszczą się w przedziale do 13 kg, ale są zbyt wysokie jak na swoją wagę. Fotelik 0-18 kg pozwala podróżować zarówno w pozycji półleżącej (dla noworodków i niemowląt), jak i siedzącej (dla starszych kilkulatków).

Grupa I - foteliki dla kilkulatków

Przechodzimy do kategorii dla starszych dzieci. Foteliki z grupy I dedykowane są dzieciom o wadze 9-18 kg, czyli mniej więcej od 9 miesiąca do 4. roku życia. W zależności od modelu taki fotelik będzie posiadał różne funkcje. Niektóre mocowane są ISOFIXEM. Wiele z nich oferuje też dwukierunkową pozycję montażu, a niemal wszystkie posiadają opcję regulacji zagłówka, oparcia oraz wysokości pasów.

Jeżeli zamierzamy wozić dziecko tyłem do kierunku jazdy dłużej niż do 15. miesiąca, warto wybrać fotelik z przedziałem wagowym 9-25 kg. Taki model będzie idealny dla dzieci w wieku od 9. miesiąca nawet do 6. roku życia. Jednocześnie rozsądnie jest wybrać wariant z możliwością zmiany ustawienia kierunku względem jazdy. Dzięki temu będziemy mogli w odpowiednim momencie odwrócić fotelik, dostosowując go do wieku i potrzeb dziecka.

Grupa II/III - ostatni fotelik dla najstarszych dzieci

Zasadniczo możemy spotkać się z klasyfikacją zakładającą istnienie grup II i III dzielących foteliki ze względu na dopuszczalne obciążenie. Przyjmuje się, że kategoria II to siedziska dla maluchów o wadze 15-25 kg, czyli w wieku 4-6 lat. Z kolei III, czyli ta finalna, obejmuje przedział wagowy 22-36 kg, a zatem wiek 6-11 lat. Prawda jest jednak taka, że obecnie ta granica między grupami zaciera się, czego efektem jest fotelik samochodowy 15-36 kg zawierający w sobie przedziały z obydwu kategorii. W gruncie rzeczy jest to dobre rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, bowiem taki fotelik dla starszaka zakupimy raz i wystarczy on już do momentu, w którym dziecko całkowicie wyrośnie z siedziska.

Foteliki dla najstarszych użytkowników różnią się nieco sposobem montażu i zapięcia. Przede wszystkim nie posiadają pięciopunktowych pasów. Dziecko przypinamy jedynie przy pomocy pasa samochodowego. Siedzisko jest więc tak skonstruowane, by tułów dziecka znajdował się idealnie w linii, w jakiej biegnie zabezpieczenie pojazdu. W związku z tym należy uważać, by nie przerzucić się na fotelik tej kategorii zbyt wcześnie. Maluch musi osiągnąć odpowiedni wzrost, aby pasy właściwie na nim leżały. Co ciekawe, niektóre foteliki tego typu również posiadają montaż ISOFIX, z którego mogą korzystać także maluchy z wagą powyżej 18 kg. Warto się zaopatrzyć w taki model nie tylko ze względu na większe bezpieczeństwo, ale i dlatego, że pusty fotelik trwale przypięty do nadwozia nie będzie się przemieszczał w trakcie ostrych zakrętów czy hamowania.

Jak widać, granica między poszczególnymi kategoriami fotelików jest dość płynna. Producenci starają się tworzyć coraz bardziej uniwersalne modele, które mają wystarczyć na jak najdłużej. Przed zakupem sprawdźmy, czy nasz samochód posiada wspomniany ISOFIX oraz przemyślmy, jak długo chcemy wozić malucha tyłem do kierunku jazdy. Między innymi od tych dwóch kryteriów zależeć będzie to, jaki fotelik wybierzemy. Pamiętajmy też, by regularnie sprawdzać wagę malucha oraz postawę, jaką przyjmuje w czasie podróży, aby móc szybko zareagować i w odpowiednim czasie nabyć większy model.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź