Zabawy na podwórku - co możemy zaproponować dzieciom

Zabawy na podwórku - co możemy zaproponować dzieciom

Lato i wakacje to doskonałe połączenie, które stwarza okazję do długich pobytów na zewnątrz. Skorzystać na tym możemy my i dziecko, dlatego dokładajmy starań, aby jak najwięcej czasu spędzać na podwórku przed domem lub w parku, a jeśli wyjeżdżamy na urlop, zadbajmy o to by w okolicy był otwarty teren nadający się do zabaw.

Zabawy na zewnątrz – największe korzyści dla dziecka

Długie pobyty na świeżym powietrzu to coś, co dziś jest szczególnie ważne. Wielu dorosłych prowadzi z reguły siedzący tryb życia, uczniowie spędzają w szkolnych ławkach po kilka godzin dziennie, a duża część maluchów już w młodym wieku sięga po elektroniczne gadżety, które, niestety, potrafią przykuć do kanapy na długi czas. Warto więc korzystać ze sprzyjającej pogody tak często, jak tylko się da.

Tereny parkowe, ogródek za domem czy boisko na osiedlu stwarzają świetne warunki do zabaw ruchowych, takich jak gra w piłkę, berka lub chowanego, które dosyć trudno zorganizować w warunkach domowych, a jeśli już się uda, to jednak nie dają takiej satysfakcji. I dzieci i dorośli wiedzą doskonale, że aktywności na zewnątrz zawsze są dużo ciekawsze i bardziej pochłaniające niż wszelkie pomysły realizowane w domu.

Duży otwarty teren daje możliwość zaplanowania bardziej kreatywnych i angażujących zabaw. Przestrzeń w żaden sposób nas nie ogranicza, dlatego możemy zabrać ze sobą skakankę, dziecięcy zestaw do kręgli czy nawet większe akcesoria takie, jak kuchenka dla dzieci, która stanowi doskonały gadżet do zabawy zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Oczywiście aktywności na podwórku to nie tylko bieganie za piłką i zabawy w berka. Wakacyjny czas stwarza okazję również do spokojniejszych zajęć, które rozwijają wyobraźnię i pobudzają kreatywność. Malowanie farbami, rysowanie czy lepienie z plasteliny w domu często stwarza ryzyko, że maluch mógłby pobrudzić ściany lub meble. Na zewnątrz tego problemu już nie uświadczymy.

Idealne akcesoria do zabrania w plener – najciekawsze propozycje

Bez względu na to, czy wyjeżdżamy na wakacje do domku letniskowego, wybieramy się nad jezioro czy organizujemy jednodniowy pobyt w parku w naszej miejscowości, zawsze do dyspozycji będziemy mieć rozmaite gadżety i akcesoria, które znacznie umilą nam pobyt. To, co konkretnie ze sobą zabierzemy, zależy oczywiście od wieku i preferencji dziecka oraz tego, w jaki sposób planujemy spędzić razem czas.

Zabawy ruchowe na zewnątrz – zaplanuj aktywny dzień dla dziecka

Im maluch jest starszy, tym więcej zabaw możemy z nim zorganizować. Prawidłowy rozwój fizyczny wymaga, aby do codziennego funkcjonowania włączać pożyteczne aktywności, które pobudzą ciało do pracy. Wspomniane wcześniej gry w chowanego czy berka nie wymagają oczywiście żadnych akcesoriów. Znaczenie ma tu wyłącznie teren, po którym się poruszamy. Aby jednak uatrakcyjnić całodzienny pobyt na zewnątrz, warto zabrać ze sobą chociażby gumową piłeczkę, jeśli dziecko jest jeszcze za małe na tradycyjną. Możemy ją wykorzystać do rozmaitych aktywności, ucząc malucha rzutów, łapania i kopania. Poza tym piłka wymaga pozostawania w ciągłym ruchu. Nasz brzdąc będzie musiał za nią biegać, schylać się, by ją podnieść i podawać do innych osób. Nawet pół godziny takiej zabawy zapewni odpowiednią dawkę zdrowego ruchu i treningu.

Starszym dzieciom możemy już zaproponować nieco trudniejsze gry. Wśród rodzin ogromną popularnością cieszy się między innymi badminton. Nie należy on do łatwych dyscyplin, jednak jest bezpieczny, pomaga ćwiczyć skupienie, refleks i zdolność przewidywania. Nasze dziecko nie musi być mistrzem w tej dziedzinie, jednak warto mieć pod ręką zestaw rakiet i lotkę, by raz na jakiś czas spróbować się w tej aktywności. Oprócz badmintona wciąż można spotkać w parku czy na plaży maluchy biegające z latawcami. To zajęcie, które nigdy się nie nudzi, a sposób, w jaki działają te proste gadżety zawsze fascynuje najmłodszych odkrywających świat.

Poszukujesz ciastoliny? Sprawdź nasze propozycje

W przerwie od biegania – kreatywne zabawy na świeżym powietrzu

Jeśli planujemy dłuższy pobyt na zewnątrz lub wyjeżdżamy na kilka dni do domku letniskowego, zabawy z maluchem powinny być odpowiednio urozmaicone. Szukając dobrej alternatywy dla ruchowych aktywności, powinniśmy zastanowić się nad wykorzystaniem materiałów plastycznych. Wystarczy stolik ogrodowy lub inny kawałek płaskiej przestrzeni, na której maluch rozłoży kartki, farbki czy kredki.

Organizując tego typu zabawy w plenerze, dziecko nie musi się ograniczać tak, jak w warunkach domowych, dlatego warto postawić na niecodzienne rozwiązania w tym zakresie i wybrać chociażby farby do malowania palcami. Możliwość dotknięcia kolorowej substancji wzbudza ciekawość i oferuje nowe doświadczenie w tworzeniu prac plastycznych. Dziecko rozwija przy tym zdolności motoryczne, pobudzając do pracy palce, a przy okazji odkrywa, że narzędziem twórczym może być wszystko, również ludzkie ciało, zaś to, w jaki sposób zostanie wykorzystane, zależy od wyobraźni. Maluchy mogą malować zarówno dłońmi, jak i stopami, tworząc własne pomysłowe dzieła.

Letnia pogoda to fantastyczna okazja, by zabrać na zewnątrz te akcesoria, które w domu mogłyby przyczynić się do bałaganu. Dotyczy to nie tylko farb, klejów czy wycinanek, ale również mas plastycznych takich, jak ciastolina. Maluchy uwielbiają ją ze względu na różnorodną kolorystykę i specyficzną konsystencję. W dodatku przyjemnie pachnie, nie brudzi rąk i w prosty sposób można z niej wykonać dowolne kształty. Sama obróbka masy w dłoniach już stanowi zabawę, bowiem pozwala na interakcję z niespotykanym na co dzień przedmiotem oferującym odmienne wrażenia dotykowe. Możliwość łączenia kolorów i tworzenia własnych barwnych mieszanek pobudza wyobraźnię, a dzięki temu, że ciastolina jest zwarta i nie powoduje zabrudzeń, dziecko może wykorzystać do zabawy również figurki i inne akcesoria.

Polecamy farbki do malowania marki Djeco

Rodzinna zabawa w piknik – idealna w warunkach plenerowych

Wyjazd do parku czy na plażę często wiąże się z zajadaniem pysznych przekąsek. Pobyt przeradza się wówczas w przyjemny piknik rodzinny, który dla maluchów zawsze stanowi atrakcję. Obserwując rodziców częstujących jedzeniem i piciem, dzieci również chcą wykonywać podobne czynności i na swój sposób włączyć się w całą organizację. Warto więc pomyśleć o dziecięcych zestawach do herbaty czy pikniku. Maluchy wykorzystają je do zabawy w podawanie ciepłych napojów w filiżankach i miseczek z jedzeniem, czerpiąc jeszcze większą radość ze wspólnego pobytu. Zabawki dla dziecka dostosowane do okazji, w jakiej wspólnie uczestniczymy jeszcze bardziej angażują je w to, co dzieje się wokół niego. Z kolei, gdy odwzorowuje czynności wykonywane na co dzień przez dorosłych, szybciej poznaje otoczenie i panujące zwyczaje oraz uczy się pracy w grupie.

Kilka miłych godzin spędzonych w ogródku czy dłuższy pobyt na wakacjach poza domem to również okazja do zabawy tymi akcesoriami, z których maluch nie może korzystać na co dzień lub ich użytkowanie w domu jest utrudnione. Po podwórku można jeździć rowerkiem i hulajnogą, a na działce nadmuchać gumowy basen i napuścić w nim wody czy rozłożyć trampolinę lub plastikowy mini domek. To jednak nie jedyne opcje, bowiem równie dobrym pomysłem jest wystawienie na zewnątrz tych akcesoriów, z których maluch zazwyczaj korzysta w domu. Może to być chociażby drewniana kuchnia dla dziecka. Z jednej strony nie jest na tyle duża, by przeniesienie jej sprawiało duży problem, z drugiej idealnie pasuje do warunków działkowych. Kuchenkę można połączyć ze wspomnianymi wcześniej zestawami herbacianymi, dzięki czemu maluch zyska bogaty komplet kuchennych akcesoriów idealnych do zabaw na zewnątrz.

Przy odpowiedniej pogodzie jesteśmy w stanie zorganizować naprawdę wiele atrakcyjnych zabaw dla naszej pociechy. Wystarczy odpowiednia lokalizacja i dobór właściwych akcesoriów, by zapewnić maluchowi fantastycznie spędzony czas.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź