Urlop z dzieckiem - co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

Urlop z dzieckiem - co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

Rodzinne wakacje z maluchem to przygoda, do której musimy się dokładnie przygotować. Doświadczeni rodzice wiedzą, że lista z pierwszą wyprawka dla dziecka zawsze jest długa, a im starsze, tym będziemy ją stopniowo modyfikować, zmieniając poszczególne akcesoria na inne przystosowane do aktualnego wieku. Zanim więc oficjalnie rozpoczniemy urlop, upewnijmy się, że mamy przy sobie wszystko, co niezbędne do opieki nad maluchem.

Przygotowania do urlopu z dzieckiem - na co zwrócić uwagę planując wypoczynek?

Aby nasze rodzinne wakacje były w pełni udane, musimy zadbać o całkowity komfort i bezpieczeństwo dziecka. W przeciwnym razie czekają nas problemy z zaśnięciem, hałaśliwy płacz i niepotrzebny stres. Podczas dokonywania rezerwacji w upatrzonym miejscu, powinniśmy kierować się więc przede wszystkim dobrem najmłodszego członka rodziny. Jego spokój to nasz relaks, dlatego zastanówmy się, czy wybrany obiekt będzie spełniał wymagania wrażliwego maluszka.

Wielkość miejsca a akcesoria dla dziecka - przemyśl, zanim wybierzesz

Nie trzeba być rodzicem, by wiedzieć, jak dużo różnych akcesoriów pojawia się w domu przy narodzinach dziecka. Wybierając się nawet na kilkudniowy wyjazd, będziemy musieli zabrać ze sobą wiele z nich. Takie podstawowe gadżety, jak łóżeczko turystyczne czy wanienka wymagają pewnej przestrzeni, nie wspominając już o wózku. Do tego dochodzą torby podróżne i walizki z rzeczami naszymi i dziecka. To oczywiste, że nie będziemy całych dni spędzali w domu, więc absolutny porządek i kolekcja pojemnych szaf nie są w tym przypadku priorytetem, jednak przestrzeń powinna być dostosowana przynajmniej do tych największych akcesoriów.

Dobrze, gdyby kojec był ustawiony przy łóżku rodziców, abyśmy w nocy mieli dziecko jak najbliżej siebie. Wanienka również powinna mieć swoje odpowiednie miejsce tak, żebyśmy mogli wygodnie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa kąpać maluszka. Jeśli łazienka okazałaby się za mała, w głównym pomieszczeniu przydałby się jakiś większy stół, na którym moglibyśmy postawić wanienkę.

Pamiętajmy także o wózku. Jeśli wynajmujemy domek letniskowy, znalezienie dobrego miejsca dla niego nie powinno być problemem. Sam pokój w hotelu czy pensjonacie może już jednak stanowić dla wózka pewne ograniczenie. Byłoby idealnie, gdybyśmy byli w stanie zorganizować dla niego jedno stałe miejsce, w którym czekałby gotowy do drogi. W innym wypadku będziemy musieli prawdopodobnie codziennie go składać. Na szczęście nowoczesne wózki rozkłada się błyskawicznie i lekko, więc ostatecznie nie powinno to stwarzać dużego problemu.

Przestrzeń do aktywnego wypoczynku - spacery z dzieckiem

Bez względu na to, czy zamierzamy zabierać malucha na spacery w wózku czy nosidełku, ważny jest stan dróg i ścieżek znajdujących się w okolicy miejsca, w którym wypoczywamy. Przeglądając dostępne oferty, rozglądajmy się za obiektami, po których można będzie swobodnie chodzić z dzieckiem. Letni dzień bez spacerów jest dla dziecka dniem straconym. Powinniśmy zadbać o to, by w czasie urlopu jak najczęściej przebywać z maluchem na świeżym powietrzu. Rodzice doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak uspokajająco działa na dzieci bujanie w wózku podczas spacerowania. Do tego cisza i śpiew ptaków w tle zapewnią spokój i wyciszenie. Koniecznie więc weźmy pod uwagę tereny sąsiadujące z naszą bazą noclegową, byśmy mogli jak najlepiej wykorzystać przez cały okres pobytu.

Rodzicielskie przybory do opieki nad maluchem - co musimy zabrać ze sobą?

Dobór odpowiednich akcesoriów rodzicielskich na wakacje zależy od wieku malucha, jego stale zmieniającego się wzrostu oraz wagi. Za tym wszystkim idzie również stopień rozwoju przejawiający się w takich sprawach, jak chociażby zmiana pieluch na nocnik. Poniżej prezentujemy przykładowe elementy wakacyjnego wyposażenia, które okażą się naprawdę przydatne podczas opieki, a niektóre z nich - wręcz niezbędne.

Fotelik samochodowy - upewnij się, że wciąż pasuje

Dzieci rosną szybko i niekiedy możemy być zaskoczeni widząc, że któreś z akcesoriów jest już za małe do dalszego użytkowania. Tak jest między innymi w przypadku fotelików. W nadmiarze codziennych obowiązków mogliśmy już zapomnieć o sprawdzeniu jego użyteczności zwłaszcza, jeśli maluch od dłuższego czasu z nami nie jeździł. Nadchodzące wakacje to świetna okazja, by przekonać się, czy fotelik samochodowy naszego maleństwa wciąż pasuje do jego gabarytów.

Pamiętajmy, że siedziska dzielone są na poszczególne kategorie ze względu na wagę i wzrost. Przed wyjazdem warto więc zważyć dziecko i posadzić je w foteliku na próbę, by zobaczyć, jak się w nim prezentuje. Jeśli jego główka wystaje już ponad obrys fotelika lub pasy zapina się trudniej, oznacza to, że obecne siedzisko jest już do wymiany. Być może czekać nas będzie taki niespodziewany wydatek tuż przed wyjazdem, dlatego przymiarki warto zrobić odpowiednio wcześniej.

Nocnik jednorazowy - ekonomiczna alternatywa dla turystycznych

Gdy dziecko jest już starsze i staramy się je przyzwyczajać do korzystania z nocnika, na wakacjach potrzebny będzie błyskawiczny dostęp do czegoś, co posłuży za przenośną ubikację. Obecnie coraz większą popularność zyskuje nocnik jednorazowy. To nowość na rynku, a jego innowacja przejawia się w ekonomicznym rozmiarze i lekkiej wadze. Jest składany, zatem zajmuje jeszcze mniej miejsca niż nocniczek turystyczny. Dzięki ekologicznemu biodegradowalnemu materiałowi, waży raptem 50 gram.

Nocnik z pewnością okaże się nieoceniony na wyjeździe. Jest bardzo tani, zatem warto zaopatrzyć się w kilka sztuk naraz i korzystać z nich podczas całego pobytu na wakacjach. Równie przydatny będzie podczas codziennych wyjść na plac zabaw i wszędzie tam, gdzie dostęp do ubikacji okaże się utrudniony. Można z niego korzystać nawet do ukończenia 6. roku życia.

Nosidełko turystyczne - dla aktywnych rodziców i stęsknionych maluszków

Nie zawsze spacery z wózkiem są możliwe. Czasem potrzebna będzie większa mobilność, dlatego podczas pakowania się każda mama powinna pamiętać o nosidełku. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, które zaspokaja potrzeby obu stron. Maleństwo wymagające nieustannej bliskości rodzica będzie zawsze przy piersiach, natomiast rodzic uwolni się na chwilę od wózka i zyska większą swobodę ruchu.

Na wakacje warto zabrać specjalne nosidełko turystyczne, czyli bardziej funkcjonalną odmianę służącą również jako plecak. W istocie tak ono wygląda, jednak po otwarciu głównej przegrody uzyskujemy wygodne siedzisko dla malucha, w którym możemy go przenosić. Jednocześnie w nosidełku przechowamy różne podręczne przybory, takie jak pielucha, jedzenie czy picie. Plecak jest wyposażony w kilka pojemnych komór będących w stanie pomieścić najpotrzebniejsze rzeczy. U dołu posiada specjalny pas, który opinamy wokół bioder, dzięki czemu nosidełko stabilnie trzyma się pleców. Z takim wyposażeniem możemy swobodnie udać się w piesze wędrówki z dzieckiem i spacerować nawet po trudniejszych szlakach.

Torba dla mamy - wszystko, co niezbędne w jednym miejscu

Wakacje z założenia spędzamy głównie na powietrzu. Długie spacery z maluchem czy zabawy na plaży wymagają od rodziców przezorności i zabrania z domu wszystkiego, co może się przydać. Inna sprawa to logistyczne uporządkowanie akcesoriów w taki sposób, by można było po każde z nich sięgnąć błyskawicznie. Do tego potrzebna będzie odpowiednia torba dla mamy.

Nie jest to zwyczajny bagaż, lecz niezwykle praktyczny gadżet, który w środku posiada różne funkcjonalne dodatki. W zależności od zestawu możemy otrzymać na przykład dwie mniejsze torebki, matę do przewijania lub pokrowiec na butelkę. Wewnątrz i na zewnątrz mamy po kilka pojemnych kieszeni, w których zmieścimy najważniejsze rzeczy. Torba ma na tyle długi pas, że możemy bez problemu zawiesić ją na uchwycie wózka. Stylowy design i różnorodna kolorystyka pozwalają dopasować idealny dla siebie wariant, który dodaje klasy podczas wszelkich wyjść z dzieckiem. Na wakacjach sprawdzi się idealnie.

Ostateczna decyzja, co zabrać na wakacje z dzieckiem, zależeć będzie przede wszystkim od jego wieku i wynikających z tego wymagań. Inna kwestia to nasza osobista wygoda. Zastanówmy się, jakie akcesoria będą dla nas najbardziej przydatne i co będziemy musieli mieć stale przy sobie. Odpowiednio dobrane wyposażenie rodzicielskie pozwoli nam spędzić wakacje bezstresowo, pozwalając czerpać pełnię przyjemności z wypoczynku.

Produkty, które mogą Cię zainteresować

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź