Prosta i rozwijająca zabawka – wybierz sorter dla dziecka

Prosta i rozwijająca zabawka – wybierz sorter dla dziecka

Zabawki określane jako edukacyjne odgrywają niemałą rolę w rozwoju dziecka. Muszą być jednak w miarę przystępne dla rozwijającego się umysłu pod względem poziomu trudności oraz odpowiednio zaprojektowane dla wielkości dziecięcych dłoni. Całość natomiast wymaga takiego wykonania, aby gadżet był po prostu atrakcyjny dla malucha i zachęcał do regularnych zabaw. Nie zdziwi więc zapewne nikogo stwierdzenie, że stworzenie praktycznej zabawki edukacyjnej nie należy do łatwych zadań.

Sorter dla dzieci – funkcjonalna i atrakcyjna wizualnie zabawka

sortery

Dlatego kompletując dla swojego maleństwa pierwsze zabawki, warto ograniczyć listę zakupową tylko do tych najpraktyczniejszych akcesoriów. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnych wydatków i zapełnienia przestrzeni zbędnymi produktami. Rozejrzyjmy się raczej za uniwersalnymi gadżetami, które wystarczą dziecku przynajmniej na najbliższe 2 lata.

Najlepsze zabawki edukacyjne to właśnie takie, z których maluszek będzie tak samo chętnie korzystał mając zarówno pół roku, jak i półtora. Odpowiednio wyważony poziom trudności sprawi, że gadżet zawsze zapewni odrobinę wyzwania, a dzięki przemyślanemu doborowi kolorów zyska na atrakcyjności. Idealnym przykładem takiej zabawki jest sorter dla dzieci.

Zagadki logiczne dla najmłodszych – czym są sortery?

Te charakterystyczne zabawki przyjmują rozmaite postacie, a pomysłów na ich oryginalne wykonanie nigdy nie zabraknie. Ogólnie mówiąc, są to akcesoria z wyciętymi na ich powierzchni otworami o określonych kształtach. W zestawie znajdują się odpowiadające im figury, które należy dopasować. Zazwyczaj elementy te posiadają odmienne kolory ułatwiające połączenie ich z właściwymi przegródkami.

Zdarza się, że sortery funkcjonują też jako drewniane słupki z kolorowymi kołkami, na których zawiesza się odpowiadające im ze względu na barwę krążki lub inne przedmioty. Niektóre zestawy są w pełni interaktywne – świecą, gdy się je dotknie oraz wydają dźwięki. Akcesoria te są naprawdę różnorodne, dlatego warto dobrze przemyśleć zakup i zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi w ofercie produktami.

Sortery mają wiele zalet, a im więcej dostępnych elementów do układania, tym większa zabawa. Dobrze wyposażony zestaw zapewni wiele godzin pożytecznej rozrywki.

Pochłaniająca zabawa edukacyjna – zalety sorterów

Oczywistą zaletą wszystkich sorterów jest wspomaganie nauki rozpoznawania podobieństw. Maluch identyfikuje przedmioty po kształtach i kolorach i próbuje je przypasować do właściwych przegródek. To jasne, że początkowo będzie się posługiwał metodą prób i błędów, jednak z czasem zacznie robić postępy i zastanawiać się nad poprawnym dopasowaniem poszczególnych elementów. Zabawę sorterem można połączyć z nauką rozróżniania kształtów i barw i na bieżąco obserwować, jak maluszek sobie radzi w kolejnych latach rozwoju.

Bez wątpienia sortery dla dzieci wspomagają naukę logicznego myślenia. Z jednej strony pobudzają umysł do pracy, z drugiej nie stanowią zagadki nie do rozwiązania. Prędzej czy później maluszek będzie w końcu w stanie samodzielnie ułożyć cały zestaw. Dzięki temu szybciej nauczy się nazywać poszczególne figury i kolory. Zabawa z wykorzystaniem sorterów może stanowić uzupełnienie codziennych ćwiczeń mowy i rozpoznawania przedmiotów.

Niewątpliwą zaletą sorterów jest również ich uniwersalność. W przypadku tych interaktywnych dziecko, w zależności od wieku, może korzystać z zabawki na kilka sposobów. Niemowlęta, dla których dopasowywanie kształtów i kolorów jest jeszcze za trudne mogą dotykać poszczególnych elementów, a wówczas zabawki reagują wydając określone dźwięki i świecąc różnorodnymi kolorami. W późniejszym etapie maluch przystąpi do właściwej zabawy. Interaktywne sortery automatycznie wypychają figury i rozrzucają je wokół siebie, a dziecko musi poukładać je wszystkie według kształtu i koloru. Każde prawidłowe ułożenie nagradzane jest wesołą melodią.

Z czasem, gdy maluszek zacznie nabierać coraz większej wprawy, możemy pokusić się o urozmaicenie zabawy, proponując mu na przykład układanie figur na czas. Bicie kolejnych rekordów i chwalenie dziecka rozbudzą w nim entuzjazm oraz zmotywują do samodoskonalenia się w przyszłości na wielu różnych płaszczyznach.

Tak skonstruowana zabawka jak sorter zapewnia również właściwy trening manualny paluszków oraz całych dłoni. Dziecko podczas zabaw obraca figury, przygląda się im z każdej strony i próbuje dopasować wszelkimi możliwymi sposobami. Pobudza to rączki do pracy i wspomaga trening motoryki małej. Figury sorterów mają różnorodne charakterystyczne kształty, zatem dziecko będzie miało możliwość bezpośrednio zapoznać się z geometrią przedmiotów właśnie poprzez dotyk.

Najlepszy sorter dla dziecka – jaki mamy wybór?

klocki2.jpg

Jak wspomnieliśmy na początku, tego typu zabawek znajdziemy na rynku mnóstwo. W zależności od ceny, producenta i materiału, z jakiego je wykonano dobierzemy dziecku naprawdę oryginalny sorter, który spełni nasze i dziecka oczekiwania. Które spośród zestawów są szczególnie warte naszej uwagi?

Z pewnością warto przemyśleć zakup sortera interaktywnego. Wspomniane wcześniej funkcje wydawania dźwięków i świecenia urozmaicają zabawę i wprawiają maluchy w zachwyt, a ponadto sprawiają, że taki sorter wystarczy na dłużej. Niemowlaki będą zaintrygowane melodiami i kolorowymi światełkami, natomiast starsze maluchy zaczną stopniowo odkrywać właściwe przeznaczenie układanki i czerpać z niej realne korzyści.

Nie da się jednak ukryć, że największą popularnością cieszą się sortery wykonane z drewna. Solidny materiał jest szczególnie wytrzymały i zniesie nawet przypadkowe uderzenia czy upadki. Maluch będzie więc mógł swobodnie operować całym zestawem i eksperymentować z dostępnymi elementami. Zabawka przybiera zazwyczaj kształt sześcianu z wyciętymi na wierzchu otworami, do których dziecko wkłada klocki. Sorter drewniany Goki oferuje proste klasyczne figury, takie jak koło, kwadrat czy trójkąt. Zazwyczaj jest ich po pięć w zestawie. Zabawka nie stanowi więc zbyt dużego wyzwania, lecz proponuje uczciwą rozgrywkę opartą na skojarzeniach i logicznym myśleniu.

Stworzony przez Goki sorter to jedna z ciekawszych propozycji na rynku, bowiem wykorzystuje sprawdzone rozwiązania i jest praktyczny. Zabawka posiada niewielkie rozmiary, zatem można zabrać ją na wyjazd lub piknik w ogródku czy parku. Posiada stosunkowo mało elementów. Wszystkie są odpowiednio duże, dlatego zestawy tego typu pozostają całkowicie bezpieczne i nie stwarzają ryzyka, że maluch mógłby połknąć którąś z figurek.

Istnieją również drewniane sortery w formie stojaków, które posiadają przytwierdzone do nich kołki. Na nich z kolei zawiesza się odpowiadające im kolorami pierścienie. Taki zestaw może już stwarzać trudności, gdyż wszystkie elementy mają jednakowe kształty, dlatego warto się na niego zdecydować w momencie, gdy dziecko jest starsze i rozróżnia podstawowe kolory.

Sortery to jedne z najpożyteczniejszych akcesoriów dziecięcych, jakie znajdziemy na rynku. Każdy z omówionych typów oferuje odmienną formę zabawy, a wszelkie dodatkowe urozmaicenia sprawiają, że zabawka zapewni przyjemne chwile na różnych etapach rozwoju. Rozrywka idzie tu w parze z rozwojem i nauką, a stała obserwacja dziecka, gdy korzysta z sortera, pozwala monitorować jego postępy. 

Polecane zabawki dla dziecka

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź