Sprawdzone pomysły na zabawy edukacyjne dla 2 latka

Sprawdzone pomysły na zabawy edukacyjne dla 2 latka

Zabawa z maluszkiem to idealna okazja do spędzenia wolnego czasu. To także doskonała szansa, aby pobudzić jego rozwój i odpowiednio budować więzi rodzinne. Warto wykorzystać kilka sprawdzonych pomysłów, które w efektywny sposób zaspokoją potrzebę ruchu, komunikacji, wspomogą małą motorykę i koncentrację dziecka. Poniżej prezentujemy nasze inspiracje na zabawy edukacyjne z dwulatkiem.

zabawy

Czym charakteryzują się zabawy edukacyjne?

Nie od dziś wiadomo, że maluchy na każdym etapie rozwoju uwielbiają wszelkiego rodzaju aktywności związane z ruchem. Gdy dziecko ukończy 2 rok życia, jeszcze chętniej angażuje się w takie rozrywki. To właśnie dzięki bieganiu, tańczeniu, a także dopasowywaniu kształtów czy zajęciach polegających na naśladowaniu rozwija ono umiejętności motoryczne, zdolności intelektualne i twórcze myślenie. Co więcej, zabawy edukacyjne z dwulatkiem korzystanie wpływają między innymi na:

 • pamięć;
 • logiczne myślenie;
 • uczą cierpliwości i spostrzegawczości;
 • pobudzają do odkrywania świata;
 • budują poczucie własnej wartości;
 • zachęcają do rozwijania dalszych zainteresowań.

Jakie zabawy dla dwulatka?

Przygotowaliśmy kilka ciekawych pomysłów, dzięki którym rodzice wraz ze swoimi pociechami spędzą miło czas, tym samym stymulując zmysły dziecka i angażując go w naukę poprzez zabawę.

Układanie puzzli

Naukowcy już dawno odkryli, że ten prosty gadżet uwalnia wiele skomplikowanych mechanizmów w mózgu. Zabawa polecana jest dla osób w każdym wieku, a dzięki układaniu malutkich (lub nieco większych w przypadku dzieci) elementów można poćwiczyć pamięć, zdolności manualne, a także rozwinąć aż osiem funkcji poznawczych! Patrząc i interpretując pojedyncze fragmenty, dziecko zastanawia się w jaki sposób je połączyć – wówczas ta informacja przenosi się z oczu do mózgu dokładnie ją analizując. To wszystko sprawia, że przetwarzanie tych obrazów jest doskonałym ćwiczeniem rozwojowym, a dodatkowo uwalnia również dopaminę „hormon szczęścia”, która sprawia, że puzzle to po prostu niezwykle przyjemna zabawa! Układanki drewniane pomagają również w rozwijaniu zdolności przestrzennych, nauce cierpliwości, pobudzaniu ciekawości. Ten niepozornie wyglądający przedmiot ma ogromny wpływ na ogólny proces poznawczy malucha.

układanie puzzli

Łódki 1+, tęczowe, Grimm's to doskonały upominek dla każdego dziecka zaczynającego swoją przygodę z puzzlami. W zestawie znajdują się proste, kolorowe łódeczki do składania. Każda z nich to 3 pasujące do siebie drewniane elementy, można je przekładać w dowolny sposób, aby zmienić wygląd żaglówek. Dzięki temu, że klocki są duże, idealnie nadają się do malutkich rączek – pomagają w nauce precyzyjności, usprawniają koordynację oko-ręka, pobudzają wyobraźnię i kreatywność, przydadzą się podczas poznawania kolorów. Dodatkowo, łódeczki jako niesamowita zabawka konstrukcyjna są prawdziwą ucztą dla zmysłów. Drewno, które zostało użyte w procesie produkcji, cieszy oczy, jest aksamitne w dotyku, ma wyjątkową strukturę i pięknie pachnie.

Zobacz produkt


Jollein - Baby & Kids - Jollein - Puzzle drewniane Sea Animals Zwierzęta Morskie – pastelowe, stonowane kolory, naturalność i ciekawy design to najważniejsze cechy tego produktu. Zabawa polega na dopasowaniu kolorowych mieszkańców morza do ich bliźniaczych postaci. W zestawie znajdują się uśmiechnięte zwierzątka takie jak: meduza, rozgwiazda, konik morski czy wieloryb. Piękne puzzle dla 2 latka zostały wykonane z drewna – idealnie sprawdzą się w trenowaniu zręczności, koncentracji. Poza tym ta drewniana układanka może być również świetną okazją do poznania nowych stworzeń, zamieszkujących planetę, a wspólna aktywność rodzica z dzieckiem z pewnością okaże się dużą przyjemnością.

Zobacz produkt


Odgrywanie ról

Umiejętność improwizacji i naśladownictwa to jedna z ulubionych rozrywek najmłodszych. Jest doskonałym sposobem na pogłębienie relacji z rodziną lub starszym rodzeństwem, a możliwość odtwarzania różnych sytuacji (bajkowych oraz tych z życia codziennego) to przede wszystkim świetna zabawa. Teatrzyk dla dzieci można zbudować samodzielnie w domu, ale mnóstwo modeli jest także dostępnych w sklepach z asortymentem dziecięcym. Ta forma aktywności nie ma żadnej wady. Wykorzystanie teatrzyku w domowych zabawach korzystnie wpływa między innymi na:

 • kształtowanie wyobraźni,
 • właściwych postaw moralnych i społecznych,
 • doskonalenie umiejętności w zakresie prawidłowej mowy (wyrazistość, akcent, emisja głosu czy dykcja),
 • wyrażania uczuć i emocji,
 • komunikację.

Dzięki wcielaniu się w różne postaci dzieci dostrzegają różnice pomiędzy dobrem a złem - korzystnie wpływa to na ich osobowość i postrzeganie świata. Kreowanie fikcyjnych opowieści to przede wszystkim niezapomniane przeżycie dla wszystkich uczestniczących w spektaklu, a odgrywanie ulubionych postaci czy reżyserowanie całego wydarzenia dostarczy mnóstwa radości i pozytywnych wrażeń.

Milaniwood The Storytellers Teatrzyk kukiełkowy Królestwo to wspaniałe miejsce do stworzenia ciekawej opowieści o przygodach pięknej księżniczki lub dzielnego rycerza. Producent zaznaczył, że teatrzyk jest przeznaczony dla dzieci, które ukończyły już 3 latka, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco mniejsze mogły z niego korzystać pod nadzorem rodziców. Budowa i tworzenie własnego przedstawienia teatralnego to wspaniała okazja do tego, żeby pobudzić wyobraźnię i kreatywność. Urocze pacynki wykonane z drewna bukowego oraz klonowego, kartonowa scena (z minimalistycznymi grafikami), w połączeniu z dziecięcą fantazją stworzą wiele wyjątkowych historii!

Zobacz produkt


Zabawy plastyczne

Ukończenie 2 roku życia to świetny moment na to, aby rozpocząć przygodę z różnymi przyborami i akcesoriami do malowania. W ofercie sklepów z asortymentem dziecięcym znajduje się mnóstwo tego rodzaju produktów – ważne, żeby dobierać takie, które posiadają odpowiednie certyfikaty, nie zagrażają zdrowiu, nie ma w nich szkodliwych substancji, a maluszek łatwo może trzymać je w dłoni. Oprócz zakupu kolorowych kredek, bloków czy flamastrów warto wzbogacić zestaw o ciastolinę lub piasek kinetyczny – wyciskanie, kształtowanie i lepienie różnych form świetnie wpływa na zmysł wzroku, dotyku, kształtuje i pobudza wyobraźnię, doskonali poczucie estetyki, a ugniatanie miękkich faktur z pewnością dostarczy mnóstwo radości i uśmiechu.

Aktywność ruchowa

Tego rodzaju zabawy idealnie spożytkują energię malucha, pozytywnie wpływają na młody organizm, a także wzmacniają odporność i trenują ciało. W przypadku dwulatków można wykorzystać przeróżne gry związane z turlaniem piłeczki lub rzucaniem do celu. Stworzenie w pokoju toru przeszkód lub labiryntu poduszkowego czy wspólne budowanie domku z kartonu to doskonałe rozwiązania wspierające koordynację. Popularna zabawa w berka wspomoże umiejętności motoryczne, a taniec z balonikiem lub ulubioną przytulanką w akompaniamencie uroczej melodyjki sprawi każdemu maluchowi wiele frajdy i radości.

Kreowanie różnych aktywności dla dwulatka to nie tylko miło spędzony czas, ale również kształtowanie jego osobowości, trenowanie umiejętności poznawczych i umożliwienia mu prawidłowego rozwoju, dlatego też takie zabawy są również doskonałą inwestycją w przyszłość każdego dziecka

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź