Najlepsze gry dla całej rodziny

Najlepsze gry dla całej rodziny

Spędzanie czasu ze swoimi dziećmi jest bardzo ważne dla ich ogólnego rozwoju. Wspólne aktywności umacniają więzi, dając najmłodszym poczucie przynależności, bezpieczeństwa oraz mnóstwo radości. Istnieje wiele sposobów na to, aby razem ze swoimi pociechami odkrywać świat: wycieczki piesze, rowerowe przejażdżki czy rodzinny wypad do kina to tylko niektóre z propozycji. W domowym zaciszu warto skorzystać z różnego rodzaju gier familijnych, które cieszą się niesłabnącą popularnością, gwarantując udaną zabawę dla każdego.

Dlaczego warto grać z dziećmi w gry planszowe?

pierwsze.jpg

We współczesnym świecie większość dzieci posiada wiele rodzajów zabawek, zarówno tych elektronicznych, jak i tradycyjnych. Odgrywają one szczególną rolę w ich życiu: dają możliwość rozładowania złych emocji, spełniają funkcje edukacyjne, pomagają poznawać otaczającą rzeczywistość. Jednak, w niektórych momentach, nawet najukochańszy pluszak może okazać się niewystarczający, a maluch może zacząć się nudzić. W takich sytuacjach gry planszowe będą idealnym rozwiązaniem, dostarczając przy okazji masę pozytywnych wrażeń. Taka forma rozrywki ma pełno zalet:

  • Przemierzanie rozmaitych plansz uczy współzawodnictwa-rodzice lub starsze rodzeństwo pokazuje najmłodszym, na czym powinna polegać zdrowa rywalizacja, przestrzeganie podstawowych zasad, jak zachowywać się fair play w stosunku do innych.
  • Gry familijne to doskonała okazja do nauki poprzez zabawę – rzucanie kostką, obmyślanie strategii pokonania przeciwnika lub quiz wiedzy świetnie rozwijają sprawności analitycznego, logicznego myślenia i szukania najlepszych rozwiązań. Co więcej, pobudzają wyobraźnię i kreatywność, zwiększają umiejętności werbalne oraz komunikacyjne jednocześnie, wspierając zdolność koncentracji.
  • Wspaniała rozrywka i ogrom frajdy – planszówki można podzielić na kilka kategorii, niektóre z nich są przeznaczone typowo dla najmłodszych, inne świetnie sprawdzą się w przypadku nieco starszych pociech i dorosłych. Niezależnie od tego, każda z nich posiada jedną, wspólną cechę: gwarantuje fantastyczną zabawę, zwłaszcza w większym gronie, gdy pojawia się wiele okazji do śmiechu.

Zapoznanie szkraba od maleńkości z tego rodzaju rozrywką, niewątpliwie korzystnie wpłynie na jego dalszy rozwój. W dzisiejszych czasach gry planszowe dla dzieci są cały czas udoskonalane przez producentów, a rynek obfituje w coraz to nowsze wydania, nawiązujące między innymi do popularnych bajek czy programów telewizyjnych. Pod względem wizualnym i koncepcyjnym są również atrakcyjne dla starszaków oraz rodziców, a ich zaletom można by poświęcić niejeden artykuł. Warto jednak wiedzieć, że najlepsze gry planszowe to takie, które potrafią zaangażować przez długi czas, a gdy emocjonująca partia dobiegnie końca, wśród zawodników pojawia się ochota, aby znów przeżyć niesamowite przygody. I właśnie na takich tytułach się skupimy – poniżej przedstawiamy kilka planszówkowych propozycji dla młodszych i nieco starszych graczy:

Nasza księgarnia - Gra Pucio Gdzie to położyć? - książki o perypetiach sympatycznego malucha zyskały dużą popularność wśród najmłodszych i ich rodziców. Teraz, przyszedł czas, aby wszyscy miłośnicy Pucia mogli spotkać się z nim przy okazji nowych wyzwań! W pudełku znajduje się 6 plansz z różnymi pomieszczeniami w mieszkaniu należącym do rodziny naszego bohatera, a każde ma przypisane po 6 żetonów, na których znajdują się przedmioty charakterystyczne dla tych pomieszczeń. Zadaniem gracza jest ich ułożenie w odpowiednich miejscach według instrukcji lub poleceń wymyślonych przez rodzica. Ta gra edukacyjna doskonale rozwija myślenie przestrzenne, ćwiczy słownictwo, pomaga poznawać otoczenie.

Zobacz produkt 


Promatek - Gra Grzybobranie – wspaniała odsłona niesamowitej, klasycznej wersji, która przypomni rodzicom czasy dzieciństwa, a maluchy będą mogły zaznać rywalizacji przy zbieraniu kolorowych grzybków. Gdy rozpoczyna się sezon na te niesamowite rarytasy, wszyscy ochoczo pędzą do lasu, aby nazbierać jak najwięcej smakołyków i wypełnić swój koszyczek po brzegi, ale uwaga...w zielonym zagajniku znajdują się także niebezpieczne muchomory!

Zobacz produkt 


Jawa - Gra Małe Kalambury – idealna rozrywka dla małych i dużych! W zestawie znajduje się duża tarcza oraz 110 kart z hasłami w języku polskim i angielskim. Podczas rozgrywki, zawodnicy poruszając się po planszy, wykonują umieszczone na niektórych polach zadania oraz odgadują różne zwroty (można znaleźć m.in.: marynarza, gitarę papugę, krasnala, telewizor). Doskonała zabawa i nauka w jednym!

Zobacz produkt 


Granna - Gra Frogi – w głębokim stawie, gęsto porośniętym liśćmi lilii wodnych, żyje stado kolorowych żab. Od czasu do czasu żabki urządzają wyścigi. Po drodze czyhają jednak przeróżne niespodzianki i niebezpieczeństwa. Czasem z głębin wynurzy się nawet zębata paszcza podwodnego potwora. Zadaniem każdego gracza jest jak najszybsze przeprowadzenie płazów przez oczko wodne i umieszczenie swoich zwierzątek na bezpiecznych liściach. Dobra zabawa gwarantowana!

Zobacz produkt 


Alexander - Gra Piraci, Dziki Zachód – ARRR...Kapitanie! Czy to Dziki Zachód? Fantastyczna propozycja dla wszystkich miłośników klasycznych planszówek. W kartonowym pudełku znajdują się aż dwie gry oparte na prostych, przejrzystych zasadach, gdzie wygrana zależy od szczęśliwych rzutów kostką. Aby dotrzeć do celu, uczestnicy muszą pokonać wiele trudności i przeszkód, a niepewność kolejnego ruchu niewątpliwie wzbudzi pozytywne emocje u wszystkich graczy.

Zobacz produkt 


Alexander - Gra Quiz o Polsce – świetna gra i emocjonująca zabawa w jednym, w której można wzbogacić swoją wiedzę z zakresu polskiej historii, geografii, przyrody i kultury. Zadaniem graczy jest wskazanie właściwej odpowiedzi na wybrane losowo pytanie. Dodatkową atrakcją są rozmaite polecenia sprawdzające znajomość ortografii lub umiejętność wymowy trudnych polskich zdań. Ciekawe i często zabawne zmagania zapewnią wiele godzin udanej zabawy.

Zobacz produkt


Winning Moves - Gra Harry Potter Trival Pursiut Deluxe – czy wśród naszych czytelników znajdują się adepci Hogwartu? Jeśli uważasz się za prawdziwego Potteromaniaka i chcesz sprawdzić swoją znajomość z książek i filmów uniwersum – ta gra jest dla Ciebie! Każdy z uczestników zbiera trójkąty, zwiedza plansze, odpowiada na pytania dotyczące czarnej magii, magicznych obiektów, artefaktów, zwierząt, znanych czarownic i czarodziejów, Hogwartu oraz innych zaklęć. To doskonały pomysł na prezent dla wszystkich miłośników przygód młodego czarodzieja.

Zobacz produkt


Promatek - Gra Kukuryku Dziupla – w gęstym lesie wesołe wiewiórki skaczą po drzewach i bawią się w najlepsze w jesiennych liściach. Zapomniały, że zbliża się zima, a one nadal nie mają zapasów w swoich dziuplach. Każde ze zwierzątek musi wykazać się sprytem, aby jak najszybciej zapełnić swoją spiżarnię. Oprócz smacznych przekąsek czekają na nie różne przeszkody i...przygody! Zwierzątko, które zbierze jak najwięcej zapasów, wygra.

Zobacz produkt 


pionki.jpg

Galakta - Gra o Tron - 2 edycja – planszówka przeznaczona dla starszych dzieci i wszystkich fanów tej niesamowitej sagi z gatunku fantasy. W pełnym intryg Westeros siedem królestw szykuje się do nadciągającej wojny, a za Murem, Dzicy stale rosną w siłę. Starcie wielkich rodów jest nieuniknione. Ta niezwykła gra łączy w sobie elementy z wcześniejszych dodatków w tym porty, garnizony, karty Dzikich czy machiny oblężnicze. Wprowadza także nowe rozwiązania: zasłonki, za którymi gracze mogą skrywać swoje plany i nowe karty Losów Bitew oddające niebezpieczeństwa wojny.

Zobacz produkt 


Piatnik - Gra Szachy Duże – ostatnią propozycją w naszym rankingu stanowi jedna z najstarszych i najpopularniejszych rozgrywek w dziejach. Pięknie wykonane, klasyczne drewniane szachy bez wątpienia będą fantastycznym upominkiem dla każdego miłośnika tej logicznej gry, stając się niezwykłą pamiątką oraz oryginalną dekoracją każdej półki.

Zobacz produkt 


Podsumowując, omówiliśmy jedynie tylko niewielką część z mnóstwa dostępnych gier planszowych. Niezależnie od tego, które zagoszczą w Waszych domach, należy pamiętać o tym, że czasem warto zrezygnować z elektronicznych rozrywek czy spędzenia czasu przed telewizorem i wspólnie z innymi domownikami zasiąść do stołu przeżywając niesamowite emocje oraz przygody w fascynującym świecie planszówek.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź