Propozycje zabawek edukacyjnych dla dzieci w każdym wieku

Propozycje zabawek edukacyjnych dla dzieci w każdym wieku

Rodzice coraz częściej wykorzystują różnego rodzaju zabawki do wspólnej nauki przez zabawę. Wówczas dzieci o wiele łatwiej nabywają nowe umiejętności. Warto jednak pamiętać, by ten sposób spędzania wolnego czasu z pociechą dostosować do jej wieku. Otóż na każdym etapie rozwoju funkcje poznawcze dziecka są na innym poziomie. Zabawki edukacyjne stymulują zmysły i wpływają na kreatywność. Już od najmłodszych lat warto maluszkowi podsuwać takie akcesoria, by realnie zadbać o jego rozwój. Przykładowo, przy pomocy rozmaitych klocków dziecko poznaje kolory, kształty i faktury materiałów. Wspiera to rozwój zmysłu wzroku i dotyku. 

Jak zabawki edukacyjne wpływają na rozwój dzieci?

zabawki edukacyjne

Niemowlę już od pierwszych dni życia zaczyna poznawać świat – dotyka wielu rzeczy, wącha, wkłada je do ust. Na tym etapie rozwijają się funkcje poznawcze i zmysły. Podstawową formę komunikacji z rodzicem i otoczeniem stanowi wrodzona ciekawość i obserwacja świata zewnętrznego. Dziecko na początku swojej drogi stara się chłonąć jak najwięcej. Z wiekiem dzieci potrzebują większej stymulacji, dlatego w zależności od tego, na jakim etapie rozwoju się znajdują, warto dostosowywać formy aktywności i zabawki do ich potrzeb – w innym wypadku maluchy szybko będą traciły zainteresowanie proponowanymi zajęciami.

Jakie zabawki sprawdzą się najlepiej podczas zabawy z niemowlakiem?

Maluszki, które dopiero zaczynają zauważać otaczający ich świat bardzo często dostają do zabawy różnego rodzaju grzechotki, gryzaki czy pozytywki. Tego typu akcesoria mają na celu zaciekawić brzdąca i zwrócić jego uwagę. Występują w wielu kolorach i wzorach, aby pobudzić zmysły. Zabawki edukacyjne dla niemowląt takie, jak BABYONO - 665 Grzechotka dla niemowląt świetnie sprawdzą się już dla kilkumiesięcznych bobasów. Zachęcają do zabawy dzięki ruchomym, grzechoczącym elementom. Przyjemny dźwięk wywołuje uśmiech na twarzy maluszka.

Zobacz produkt


Drewniane klocki – ulubiona zabawka maluszka

Roczne dzieci, które nie potrzebują już tyle snu, więcej czasu poświęcają na zabawę i poznawanie świata. Wówczas zwracają większą uwagę na otoczenie. Zauważają coraz więcej kolorów i kształtów. Możemy im to ułatwić chociażby poprzez zabawę klockami – szczególnie popularne wśród rodziców i ich pociech są te wykonane z drewna. Petit Monkey - Suzy's City klocki domki drewniane 9 szt. pozwalają budować miasta i tworzyć różne historie. Tego typu zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka rozwijają kreatywność i wyobraźnię. Dzięki tym unikatowym klockom maluch układa ciekawe konstrukcje, co pozytywnie wpływa na jego motorykę oraz orientację przestrzenną.

Zobacz produkt


Zabawa w sklep – rozwijanie komunikacji i wyobraźni 

Starsze dzieci uczą się świata poprzez baczne obserwowanie otoczenia. Na tym etapie rozwoju dziecka – naśladownictwo stanowi ulubioną formę zabawy – poprzez którą nabywa podstawowych zasad społecznych. Warto ułatwić mu to wybierając odpowiednie zabawki – domki, które przypominają różne pomieszczenia w domu będą idealną propozycją. Viga Toys - VIGA PolarB Drewniana Kuchnia z Akcesoriami Silver - Blue to przykład zabawki, która rozwija zdolności społeczne dziecka oraz korzystnie wpływa na jego wyobraźnię i kreatywność. Tego typu propozycje to idealne zabawki edukacyjne dla 2 latka, którymi brzdąc będzie bawił się przez dłuższy czas.

Zobacz produkt


Puzzle – zajmą dzieciom czas, a do tego pozwolą im się rozwijać

Wiadomo nie od dziś, że puzzle to niezwykle rozwijająca rozrywka. Uczy dzieci cierpliwości i skupienia oraz pomaga się im wyciszyć. Szczególnie warte uwagi są produkty od marki Auzou. Puzzle Leśny świat + kartonowe zwierzątka 3+ 56567 to zestaw, idealny dla 3-letniego dziecka, dzięki dołączonemu plakatowi maluchy bez problemu ułożą obrazek. W wersji bez podpowiedzi zestaw sprawdzi się również w przypadku starszego dziecka. Dodatkowo dołączone zwierzątka do samodzielnego złożenia umożliwiają kreatywną zabawę i tworzenie ciekawych historii na podstawie obrazka. Idealny sposób na spędzanie czasu z dzieckiem i wspieranie jego rozwoju. Takie zabawki edukacyjne dla 3 latka to równie dobra opcja na zajęcie dziecka nie tylko w domu, ale także w podróży.

Zobacz produkt


Lalki, pacynki, przytulanki – dla chłopczyka i dziewczynki

Dzieci na pewnym etapie swojego rozwoju lubią powielać zachowania rodziców. To właśnie z najbliższego otoczenia maluchy czerpią wzorce, a zaobserwowane zależności przenoszą do swoich zabaw. Pluszowa maskotka czy szmaciana lalka to zatem idealny towarzysz, którym dziecko będzie mogło się opiekować, naśladując swoich rodziców. Pamiętajmy, że w tym okresie zabawki powinny być wybierane bardzo świadomie. To czas wzmożonego rozwoju emocjonalnego, dlatego odpowiednie zabawki edukacyjne dla 4 latka są tak ważne. Dobrym przykładem może być propozycja od marki Little Dutch - Laleczka Rosa 35cm LD4521.  

Zobacz produkt


Gra Memory – nauka koncentracji przez zabawę

gra memory gra edukacyjna

Dzieci, które już chodzą do przedszkola nabywają coraz więcej nowych umiejętności, szczególnie społecznych. Rozwijają pamięć, uczą się cierpliwości, a także podstaw zdrowej rywalizacji z rówieśnikami. Przykładem zabawki, która pomaga rozwinąć umysł dziecka na tej płaszczyźnie jest Fresk Gra Memory. Dzięki temu, że maluch musi zapamiętywać obrazki na kartach i potem je łączyć w pary, ćwiczy skupienie i logiczne myślenie. Tego rodzaju gry to mądre zabawki dla 5 latka, uczące go zarówno umiejętności współżycia w grupie, jak i koncentracji. W tym przypadku nauka przez zabawę jest jak najbardziej wskazana.

Zobacz produkt


Obecnie wiele gier i zabaw stawia przede wszystkim na rozwój intelektualny najmłodszych. Rodzice oprócz rozrywki starają się zapewnić dziecku pole do przyjemnej nauki, wykorzystując do tego różnorodne zabawki edukacyjne. Prezentowane wyżej przykłady to kreatywne propozycje dostosowane do wieku dzieci. Na każdym etapie rozwoju maluchy reagują bowiem inaczej na przekazywane im bodźce. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jakie gry i akcesoria podsuwać im podczas wspólnego spędzania czasu.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź